Srbský prezident Alexandr Vučič vydal rozkaz uvést ozbrojené síly země do stavu nejvyšší bojové pohotovosti. Stalo se tak kvůli akcím kosovských zvláštních jednotek. Uvedla to srbská agentura TANJUG s odvoláním na kancelář prezidenta Vučiče. Prezident vystoupí s prohlášením. V ohrožení je vodní elektrárna Gazivode.

„Rozkaz byl vydán náčelníkovi Generálního štábu armády Srbska,“ uvádí agentura. Prezident Vučič vystoupí dnes ve 21 hodin místního času s oficiálním prohlášením.

Do plné bojové pohotovosti byly uvedené také všechny zvláštní jednotky a speciální útvary ministerstva vnitra.

Bylo zjištěno, že kolem 60 ozbrojenců ministerstva vnitra samovyhlášené Republiky Kosovo ROSU zaujaly pozice blízko akumulačního jezera vodní elektrárny Gazivode a vstoupily do střediska ekologie a sportu blízko přehrady na severu kraje.

 

Elektrárna je pod kontrolou Bělehradu. Jak prohlásil Vučič, v posledních letech vložily srbské úřady do její infrastruktury, samotného objektu a přehrady tohoto akumulačního jezera kolem 2 milionů euro.

Na situaci EU reagovala svým typickým způsobem

„Bereme vážně podobný druh informací a podporujeme kontakty se VŠEMI zůčastnými stranami,“ řekl ruské agentuře RIA Novosti zdroj ve strukturách EU. Upřesnil, že se jedná o kontakty na místech, včetně jednotek KFOR.

„Jako vždy počítáme s tím, že všechny strany budou reagovat klidně a zdrženlivě,“ dodal zdroj agentury.

Jenže Srbsko už pamatuje rok 1999, kdy střet mezi albánskými separatisty z takzvané Osvobozenecké armády Kosovo a srbskou armádou a policií vedl nakonec k bombardování Jugoslávie (v té době sestávající ze Srbska a Černé hory). V březnu 2004 uspořádali kosovští Albánci pogromy, které vedly k masovému vysídlení Srbů z kraje a zničení četných památníku jejich historie a kultury.

Dodejme, že evropskou snahou, která se nakonec uskutečnila, bylo oddělit Srbsko a Černou horu, čímž Srbsko ztratilo přístup k moři a pomoc Srbsku v případě konfliktu, tak bude komplikovaná. Možná právě nyní si „čistotu“ záměrů EU budeme moci ověřit.

Zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.