Severoatlantická aliance se připravuje na jedno z největších vojenských cvičení za poslední roky. Na operaci s názvem Trident Juncture, která se uskuteční koncem října, se má zúčastnit přibližně 45.000 spojeneckých vojáků oznámil v úterý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Podle údajů tiskové agentury DPA bude toto obranné cvičení založené na „fiktivním, ale realistickém“ scénáři simulujícím kolektivní reakci NATO na ozbrojený útok proti jednomu z členských států Aliance. Stoltenberg upřesnil, že půjde o největší společný výcvik prováděn vojáky NATO od konce studené války.

Krom vojáků z 29 členských zemí NATO se na manévrech ve dnech 25. října až 7. listopadu zúčastní i partnerské země – Švédsko a Finsko.

„ Cvičení se zúčastní 150 bojových letadel, 60 lodí a 10.000 vozidel,“ uvedl Stoltenberg před novináři v bruselském sídle Aliance. Stoltenberg s podrobnostmi společné operace o dva dny seznámí ministry obrany NATO, kteří se v Bruselu setkají na tradičním pracovním zasedání. Novináře upozornil, že jde o obranné cvičení, které není namířeno proti žádné zemi, a upřesnil, že Rusko dostalo pozvánku, aby na manévry poslalo své pozorovatele.

Cvičení NATO se uskuteční dva měsíce poté, co Rusko v srpnu uspořádalo na východě země obrovské vojenské manévry, na kterých se podle Moskvy zúčastnilo přibližně 300.000 vojáků.

Zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.