Kostel sv. Pavla ve švédském Malmö se stal opravdu jedinečným. Švédská církev zde totiž odhalila první LGBT oltářní obraz vedle klasického oltáře. Autorkou malby nazvané „Ráj“, která zobrazuje několik homosexuálních párů s fíkovými listy, je malířka Elisabeth Ohlson Wallinová.

 

[wp_ad_camp_2]

„S pýchou a potěšením oznamujeme, že jsme přijali Ráj v kostele svatého Pavla. Potřebujeme obrazy, které otevírají možnosti větší inkluze a identifikace v naší církvi,“ napsali představitelé farnosti v prohlášení poté, co na první adventní neděli odhalili obraz vedle klasického oltáře.

„Jsme vděční za Elizabethino umění, které nám umožňuje vybudovat důvěryhodnou církev, která ukazuje, že budeme všichni přijati v ráji, a to bez ohledu na to, koho milujeme a jako kdo se identifikujeme.“

Elizabeth Ohlson Wallinová je LGBT aktivistka. Je známá svými kontroverzními díly, například v roce 2012 vytvořila vlastní verzi Poslední večeře od malíře Leonarda Da Vinci, v níž byl ale Ježíš transsexuál.

 

[wp_ad_camp_2]

Švédská církev, která od roku 2009 umožňuje i homosexuální sňatky, je největší církví v zemi. Do roku 2000 byla státní a hlásí se k ní přibližně 6,5 milionu obyvatel, tedy cca 67 procent Švédů. V roce 2017 pak církev nařídila kněžím, aby o Bohu nehovořili za použití mužských zájmen a používali „inkluzivnější“ jazyk.

Zdroj: lidovky.cz

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.