Švýcarsko v roce 2014 dodalo soukromé farmaceutické společnosti v Sýrii 5 tun isopropylalkoholu, který lze použít k výrobě sarinu, oznámil Sputniku tiskový mluvčí Státního sekretariátu pro ekonomiku Federálního úřadu pro ekonomiku, vzdělání a vědu Švýcarska Fabian Maienfisch.

[wp_ad_camp_2]

Podle něj to byla jediná dodávka pro firmu, která spolupracovala se švýcarskými farmaceutickými společnostmi.

Maienfisch vysvětlil, že isopropylalkohol se široce používá při výrobě farmaceutických přípravků a léčiv. Podle Úmluvy o zákazu chemických zbraní není jeho dodávka předmětem zákazu a jeho export nepodléhá kontrole.

„Vzhledem k tomu, že isopropylalkohol lze použít k nezákonným účelům, musí být informováno o takovém použití. Státní sekretariát pro ekonomiku neměl žádné nároky na dodávku, která byla oznámena vývozcem, neboť neexistovala žádná známka toho, že tato syrská společnost byla zapojena do vojenského programu nebo, že použije reaktant pro nelegální účely,“ dodal.

Maienfisch zdůraznil, že syrská společnost nebyla a není na mezinárodních sankčních seznamech.

Isopropylalkohol je čirá bezbarvá kapalina s výrazným nepříjemným zápachem. Chemický vzorec je C2H8O. Tento reaktant je široce používán jako náhražka etanolu při výrobě dezinfekčních prostředků, kosmetiky, chemikálií pro domácnost, nemrznoucích směsí a parfémů. Používá se také k čištění kovů, skla a dalších povrchů od mastnoty a nečistot a splachování desek po pájení.

Nervový paralytický plyn sarin je isopropylether fluoridu kyseliny methylfosfonové, kapalina bez barvy a zápachu. Míchá se ve všech směrech s vodou a organickými rozpouštědly.

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.