Švýcarsko v úterý uvedlo, že zahájilo přezkum informací ohledně americké Centrální zpravodajské agentury (CIA) a německé zpravodajské služby BND, že používaly šifrovací technologii švýcarské firmy k prolomení přísně tajných zpráv jiných zemí.

Společnost s názvem Crypto AG prodala ve své době kódovací zařízení Íránu, Indii, Pákistánu, latinskoamerickým národům a desítkám dalších zemí.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Trestní oznámení, které podal odbor ekonomických záležitostí při švýcarském ministerstvu hospodářství, je vedeno proti neznámým pachatelům a jeho podstatou je možné porušení vývozních opatření souvisejících s exportem šifrovacích strojů.

Novináři tento měsíc zveřejnili rozsáhlá zjištění, že Američané s Němci tajně upravovali šifrovací stroje švýcarské společnosti, což jim otevřelo cestu k rozsáhlým odposlechům cizích vlád. Společnost Crypto rozvědky ovládly koncem 60. let minulého století, když se zakladatel firmy Boris Hagelin rozhodl odejít na odpočinek. Operaci CIA nazvala „Minerva“ po římské bohyni moudrosti, BND ji označovala jako „Rubikon“, což je řeka v Itálii. Po Césarově tažení na Řím, při kterém se rozhodl tuto řeku překonat, označuje sousloví „překročit Rubikon“ významné rozhodnutí, které už není možné vzít zpět.

V důsledku utajeného vlastnictví společnosti Crypto měli Američané s Němci možnost upravovat výrobky firmy, a tak odposlouchávat komunikaci více než 130 vlád a tajných služeb. Zásadní nevýhodou špionážního programu CIA a BND byla skutečnost, že hlavní američtí soupeři, tedy Sovětský svaz a Čína, přístroje společnosti Crypto nikdy nepoužívali.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

BND se z operace stáhla na počátku 90. let minulého století, když vyhodnotila riziko prozrazení jako příliš veliké. CIA následně podle The Washington Post německý podíl odkoupila a v projektu pokračovala až do roku 2018, kdy se z firmy rovněž stáhla. Společnost byla následně zlikvidována a na jejích základech vznikly dvě nástupnické firmy – CyOne Security a Crypto International.

Soudce Niklaus Oberholzer, který tento případ vede, má podat zprávu do konce června, poté bude informována švýcarská vláda.

Přeložila tereza | Zdroj: Reuters

 

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.