A sign warning of radioactive contamination

Zvýšení hladiny radioaktivního izotopu jódu 131, vznášející se v blízkosti polárního kruhu a rozšiřující se do Evropy, vedlo hned k několika konspiračním teoriím. Ukazuje se, že pravda byla pravděpodobně jednodušší.

Poté, co monitorovací stanice na severu Evropy detekovaly nevysvětlitelný nárůst radiační hladiny, sdělovací prostředky byly hned nasycené všemi možnými teoriemi, které by mohly vysvětlit, co jej způsobilo. Jedna z nejpopulárnějších teorií uvádí, že Rusové spáchali tajný jaderný test nedaleko jejich hranic s Norskem. To proto, že skandinávské země byly první, které nárůst zaznamenaly. Další kolující poplašná zpráva tvrdí, že v evropských jaderných elektrárnách došlo k úniku
jódu 131, což přispívá ke zvýšení úrovně radiace.

Nicméně, obě teorie vědci smetli ze stolu poté, co provedli výzkum izotopu nacházeného po celé Evropě. Řada důvodů přispívá k argumentu, že izotop nepochází z testování nukleárních zbraní. Neudál se ani žádný seismický otřes, který by mohla doprovázet radiace. Jód 131 byl, podle Norského Úřadu pro ochranu před radiací (NRPA), jediný radioaktivní izotop zapojený do tohoto incidentu. Nukleární test by zanechal i stopy jiných radioaktivních izotopů. „Od té doby, co výsledky měření ukázaly pouze jód 131 a žádné jiné radioaktivní látky, domníváme se, že radiace pochází s farmaceutické společnosti produkující radioaktivní léky.“ sdělil NRPA Motherboard. Radionuklid je používán k léčbě rakoviny, dodal NRPA.

 Podle francouzských úřadů, které vyšetřování převzaly, zařízení pro jadernou energii byla jako možný zdroj radiace vyloučena, hlásí Euractiv. „Detekovali jsme pouze jód,“ sdělila Jean-Christophe Gariel z Institutu pro radiologickou ochranu. „Kdyby došlo k nehodě jako ve Fukushimě,“ řekla Gariel, „měli bychom zde rovněž úniky ostatních látek, jako je caesium.“

Izotop byl poprvé zaznamenán kolem polárního kruhu a později byl nalezen ve stopovém množství také ve Finsku, Polsku, Německu, Francii a Španělsku. „Mohu vás ujistit, že hladina radiace je nízká,“ ujišťuje mluvčí NRPA.

Na jedno místo vyslaly americké vzdušné síly speciální letoun, aby mohli v regionu zkoumat hladinu radioaktivity, napsal Aviationist. Poločas rozpadu izotopu je pouhých 8 dní a úřady se vyjádřily, že úroveň radioaktivity v atmosféře představuje prakticky nulové riziko pro lidské zdraví. Podle Euractiv byl podobný radioaktivní izotop objeven v Budapešti, kde se vyskytoval „legálně a neškodně“ v roce 2011. Úřady věří, že zdroj má původ ve Východní Evropě, ale ke konečnému závěru zatím nedospěly.

 

[wp_ad_camp_1]

přeložila: raja

zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.