Nejvyšší vůdce Talibanu mulla Hibatulláh Achundzáda v neděli vydaným dekretem zakázal pěstování máku, z něhož se vyrábí morfin a heroin, a splnil tak svůj slib, který dal po loňském převzetí moci. Odhaduje se, že v roce 2021 se Afghánistán podílel na celosvětovém obchodu s opiem z 90 %.

„Pokud někdo dekret poruší, bude úroda okamžitě zničena a s narušitelem bude zacházeno podle práva šaría,“ uvedl v neděli na Twitteru zástupce mluvčího Tálibánu Inamulláh Samangání. Kromě toho vládnoucí militantní skupina zakázala také konzumaci, přepravu, prodej, vývoz a dovoz všech druhů drog a alkoholu.

Podle zdrojů agentury Reuters z militantní skupiny Taliban očekává tvrdý odpor uvnitř skupiny proti tomuto zákazu a údajně uvedl, že v předchozích měsících došlo k nárůstu počtu zemědělců, kteří pěstují mák.

V neděli afghánští zemědělci sklidili první úrodu opia v této sezóně v jižní provincii Helmand, v politickém srdci Talibanu. Podle anonymního zemědělce z provincie, který hovořil s agenturou Reuters, se ceny máku před zvěstmi o zákazu více než zdvojnásobily.

Zdroj: rt.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.