Guvernér Greg Abbott  vydal nařízení, kterým zakazuje v Texasu povinné očkování vakcínou COVID-19 bez ohledu na to, zda je vakcína schválena americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Zákaz platí pro všechny, včetně soukromých firem.

Zároveň uvedl, že tuto otázku zařadil na program aktuálního mimořádného zasedání texaského zákonodárného sboru.

Nařízení přichází dva dny poté, co Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) udělil vakcíně společnosti Pfizer plné schválení. To vyvolalo otázky o osudu předchozího Abbottova příkazu, který zakazoval nařizování vakcín, ale pouze těch, které byly povoleny v mimořádných situacích.

Poslední Abbottův příkaz je jednoduchý a říká, že „žádný vládní subjekt nemůže žádnou osobu nutit, aby dostala vakcínu COVID-19“. Příkaz zachovává výjimky pro místa, jako jsou domovy důchodců a státem podporovaná centra.

Abbott zároveň požádal zákonodárce, aby zvážili legislativu, která by řešila, zda mohou státní nebo místní samosprávy vydávat příkazy k očkování, a pokud ano, jaké výjimky by měly platit.

„Požadavky na očkování a výjimky byly v minulosti určovány zákonodárci a jejich zapojení je obzvláště důležité, abychom se vyhnuli nesourodým očkovacím povinnostem v celém Texasu,“ uvedl Abbott ve svém prohlášení.

„Federální vláda to znovu přehání, Bidenova administrativa šikanuje řadu soukromých podniků, aby vyhlásily povinné očkování vakcínami proti covidu-19. Rozkládá to naši pracovní sílu, což ohrožuje pokračující zotavování Texasu z covidové katastrofy,“ napsal Abbott v odůvodnění nového exekutivního příkazu.

Přeložil roman | Zdroj: Texas Tribune

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.