Premiérka Theresa May je pripravená použiť nukleárne zbrane ak Británia vstúpi do vojny s Ruskom.

Premiérka bola veľmi drsná smerom k Vladimírovi Putinovi tento týždeň. Odvtedy, čo Moskva a UK narazili na kauzu otrávenia špióna Sergeja Skripaľa.

[wp_ad_camp_2]

Strach z vojny vzrástol keď Rusko varovalo Britániu aby sa mu nevyhrážalo „nukleárnou silou“.

Navyše vojenskí dôstojníci varovali, že existuje „skutočné riziko“, že môže byť vojna iniciovaná Vladimírom Putinom.

Hlavnými jadrovými zbraňami v Spojenom kráľovstve sú vojenské ponorky Vanguard ozbrojené Trident raketami, ktoré prevádzkuje kráľovské námorníctvo.

Pani May už predtým sa vyjadrovala jasne, že je pripravená použiť jadrové zbrane ak Spojené kráľovstvo vstúpi do vojny s Ruskom.

Len niekoľko týždňov po tom ako sa stala premiérkou v roku 2016, oznámila poslaneckej snemovni, že nemá žiadne problémy s odštartovaním jadrového útoku.

Aj keby takýto útok mal zabiť „stotisíc nevinných mužov, žien a detí“.

Pani May bola veľmi tvrdá v jej postoji keď tvrdila, že nemá zmysel udržovať ťažké jadrové zbrane ak UK nie je pripravené ich aj vo vojne použiť.

Povedala: Celá pointa našej odstrašujúcej sily je v tom aby naši nepriatelia vedeli, že sme pripravený to v prípde potreby použiť.”

“A nie ako niektorí navrhujú, že máme mať odstrašujúcu zbraň no nemali by sme byť skutočne pripravení a ochotní ju aj použit.“

Spojené kráľovstvo má neustále odstrašujúcu zbraň v mori a to najmenej jednu Vanguard ponorku stále na pozore so zásobou použiteľných nukleárnych hlavíc až do 120 kusov.

[wp_ad_camp_2]

Keď odpovedala na otázky priamo o Rusku počas zhromaždenia poslaneckej snemovne, pani May vypíchla dôležitosť nukleárnych zbraní v UK.

Povedala: „Rusko tiež modernizuje svoju jadrovú výbavu a bolo by to zanedbanie našej povinnosti – vzhľadom na našu zodpovednosť za bezpečnosť britských občanov – keby sme sa vzdali nášho jadrového odstrašovača.“

Tento rok Putin odhalil, že Rusko má nové jadrové zbrane o ktorých tvrdí, že im západ nie je schopný konkurovať – vrátane hypersonickej jadrovej strela Satana 2.

Vzťahy medzi Britániou a Ruskom sa podlomili po otrave dvotého agenta MI6 Skripaľa a jeho dcéry Julii, 33 v Salisbury.

Pani May oznámila sériu sankcií vrátane vylúčenia 23 ruských diplomatov a pozastavenie vysokých kontaktov s Moskvou.

Rusko popiera akúkoľvek účasť na vraždách a obvinilo Britániu zo „zakrývania“ faktov okolo kauzy Skripaľa.

Preklad: anna, Zdroj: 1

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.