Nielen Európa, ale celá severná pologula trpí abnormálne vysokými teplotami skombinovanými s tragickým suchom.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Leto 2018 sa vyvíja naozaj hrozivo. V celom páse od Írska cez Škandináviu a Nemecko až po Balt zmizla zelená farba. Sever Európy sa tak stal novým pásmom sucha. Teploty ležia 3 až 6 stupňov nad priemernými ale najmä: od jara takmer nezapršalo.

Mnoho polí je už stratených. Rolníci nemajú z čoho kŕmiť dobytok, pristupujú k nútenemu vybíjaniu dobytka. Horúčava prekonáva rok 2003, ktorý bol považovaný za najteplejší za posledných 500 rokov. Zatiaľ nemáme hodnoty teploty za celý rok, ale stupeň sem alebo tam, tento rok má svoje hrozivé špecifikum – na území Nemecka vládne extrémne sucho. A má vládnuť naďalej, až do polovice septembra.

Následky sú doslovne nepredvídateľné. Vegetácia môže byť poškodená nielen tento rok, ale trvalo. Aj preto, že sa nejedná o prudkú výnimku, ale o problémy, ktoré sa od začiatku storočia opakujú takmer každý rok. Žaba v mlieku začala lapať po dychu.

Deveť z desiatich najteplejších rokov od začiatku merania teplot boli v tomto novom storočí. Extrémy sa zvyšujú, je to evidentné, je to explicitne merateľné. Už to nie sú nejaké hypotézy budúcnosti, už je to realita.

Na Slovensku bol miernejší júl a aj občas dobre zapršalo. Ale august má byť aj u nás tiež horúci a suchý. Aké budú dôsledky tohto procesu na konci leta, to si nik neodváži povedať. Staré meteorologické vzory a vzorce jednoducho nefungujú: planéta má doslovne zmenenú klímu. A klimatický systém sa stal všeobecne nestabilným. Ale dažde sa nedajú čakať.

Pomaly ale isto sa situácia stáva vážnou.

 

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.