V posledním koutě egyptské pouště se koná letošní „klimatický summit“. 45 000 účastníků z téměř 200 zemí přiletí pohodlně letadlem, což způsobuje obrovské emise. Americký prezident Biden se vydává na krátký několikahodinový výlet.

Očekává se, že se konference o klimatu v egyptském přímořském letovisku Šarm aš-Šajch zúčastní přibližně 45 000 návštěvníků. Převážná většina z nich pravděpodobně cestovala letadlem, protože Šarm aš-Šajch leží daleko na jihu země, obklopen stovkami kilometrů pouště na okraji Rudého moře.

Šarm aš-Šajch, Egypt

Očekává se, že v pátek na konferenci dorazí americký prezident Biden po cestě letadlem dlouhé přibližně 10 000 kilometrů a ještě týž den ji opustí.

Pozorovatelé kroutí hlavou nad tím, že většina ze 45 000 přihlášených účastníků cestuje letadlem, protože do egyptského letoviska se lze jen stěží dostat jiným způsobem. Zatím nejsou k dispozici žádné výpočty emisí CO2 v rámci COP27. Podle Jonathana Barnsleyho z University College London však na konferencích 22 až 25 bylo 85 % emisí způsobeno cestováním delegátů. Na loňské konferenci v Glasgow si ekologická organizace Greenpeace stěžovala na „lživost elit“ s ohledem na množství soukromých letadel.

Ve městě Scharm, kde nad místem konání konference hučí letadla, se situace nijak neliší. Podle zprávy deníku Bild dokonce vládní letadlo kancléře Olafa Scholze uletělo prázdné dalších 800 kilometrů, aby mohlo přes noc zaparkovat na Kypru. Další letadla byla zaparkována v Asuánu, Hurghadě a Luxoru. Možná bylo cílem vyhnout se zácpám letadel, jako byla ta u Glasgow v roce 2021.

Podle mluvčího Greenpeace bylo skupině Greenpeace doporučeno, aby letos z bezpečnostních důvodů neletěla. Několik aktivistů, kteří pravděpodobně také letěli, nechce o své cestě mluvit. Spolková ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová, která podle svých slov velmi ráda cestuje vlakem, ve středu v Berlíně prohlásila: „Nenašla jsem vlakové spojení do Šarm aš-Šajchu.

Že to jde i bez letadla, dokazuje Julius Mex, student klimatické fyziky z Berlína, který se do Šarmu vydal v rámci cesty po Blízkém východě, spíše ze zájmu než z čehokoli jiného: přes Turecko, Írán, Kuvajt, Saúdskou Arábii, Jordánsko a Izrael. Jezdil stopem, trajekty a taxíky. „Ne každý to zvládne a nemůžete očekávat, že to zvládne každý,“ říká třiadvacetiletý mladík. Takto cestovat mohou jen ti, kteří mají peníze a čas.

Již v minulých letech bylo zpochybňováno, zda konference – a její emise – odpovídají výsledkům. Bývalý německý ministr pro rozvoj Gerd Müller navrhl, aby se zasedání OSN konalo pouze jednou za dva roky. A nemohla by se konat v sídle OSN v New Yorku, kde mají země stejně svá velvyslanectví a kanceláře? Proč musí být pravděpodobně největší politický kongres na světě pojízdným cirkusem, který poškozuje klima?

Obětní beránek Coca Cola

Emise spojené s leteckou dopravou desítek tisíc hostů nehrají na místní úrovni hlavní roli – nyní se hledají jiní obětní beránci. Zdravotnické organizace a ochránci životního prostředí jsou pobouřeni tím, že společnost Coca-Cola je jedním z hlavních sponzorů konference OSN o změně klimatu v Egyptě. V otevřeném dopise 60 zdravotnických organizací adresovaném OSN se uvádí: „Coca-Cola je největším světovým znečišťovatelem životního prostředí plasty, jejíž výrobky jsou spojovány s obezitou, špatným stavem zubů a nepřenosnými nemocemi, jako je rakovina a cukrovka.“

V pátečním dopise se dále uvádí, že sekretariát UNFCC pro klima musí v budoucnu omezit vliv všech společností na klimatických konferencích, které poškozují životní prostředí a zdraví. „Je neslučitelné s cíli jednání o změně klimatu, aby se zástupcům podniků poskytovala tak významná platforma k šíření jejich zelené pověsti.“ Greenwashing označuje strategie, kterými se společnosti nebo státy nepravdivě prezentují jako obzvláště šetrné k životnímu prostředí.

Mezi signatáři jsou Světová společnost pro obezitu, Health Climate Network a George Institute for Global Health.

Ekologové z Nadace pro environmentální spravedlnost na Twitteru napsali: „Plastové znečištění společnosti Coca-Cola se táhne podél pláží, pokrývá moře a dusí jedinečnou divočinu. Na konferenci COP27 pro ně není místo.“ Nastal čas vyloučit „znečišťovatele“ z jednání o klimatu.

Ekologové den předtím rozhořčeně reagovali na zprávu, podle níž bylo na mamutím setkání registrováno 636 lobbistů za ropu, plyn a uhlí, což je o 25 procent více než loni ve Skotsku. Ekologická organizace Global Witness a Corporate Europe Observatory spočítaly, že průmysl fosilních paliv je v Egyptě zastoupen větším počtem lobbistů než deset zemí, které jsou nejvíce postiženy hrozící klimatickou katastrofou.

(Originální článek publikován 11.11.2022.)

Zdroj: DWN

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.