Podle aktuální mezinárodní klasifikace nemocí Světové zdravotnické organizace transsexualita nepatří pod duševní poruchy. Nově je zahrnuta v kapitole „stavy související se sexuálním zdravím“ a je jí přiřazena diagnóza takzvaného „genderového nesouladu“.

„Tento krok samozřejmě zázrakem nezmění myšlení všech odborníků a odbornic, ale přesto jde o zásadní mezník. Vnímání trans lidí jako psychicky nemocných je jeden z největších dlouhodobých problémů, které jim znemožňují rovnocenný, plnohodnotný život a vystavují je posměchu nebo diskriminaci,“ napsalo v reakci na rozhodnutí OSN sdružení Trans*Parent CZ, které se snaží o prosazování práv trans lidí a zvyšování povědomí o problematice.

Podle Trans*Parent CZ je účelem nově definované diagnózy vyhnout se stigmatizaci a zajistit, aby transgenderové osoby měly přístup k nezbytné zdravotní péči.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala nový katalog s 55 tisíci nemocí v pondělí. Publikace stále musí být schválena členskými zeměmi Organizace spojených národů.

 

[wp_ad_camp_2]

Podle WHO je „genderový nesoulad“ charakterizován jako „výrazný a přetrvávající nesoulad mezi pohlavní identitou a biologickým pohlavím“. V nové klasifikaci nemocí se objevuje hned několik nových kapitol, včetně jedné týkající se sexuálního zdraví.

Podle Lale Sayové, koordinátorky odboru reprodukčního zdraví a výzkumu WHO, katalog používají lékaři a pojišťovny, i proto podle ní může nová kategorizace pomoct lidem k lepšímu přístupu ke zdravotní péči.

Členské země budou dokument schvalovat příští květen v Ženevě. Pokud se tak stane, začne platit 1. ledna 2022, informuje deník Guardian a připomíná, že několik zemí se transsexualitu rozhodla překvalifikovat už dříve – mezi nimi například Francie nebo Dánsko.

Podle Sayové je dokument výsledkem několikaletého snažení a diskuzí a měl by získat podporu bez obtíží.

Zdroj: iRozhlas.cz 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.