Proč mě ten „trpaslík z Ukrajiny“ kritiuje, rozzlobil se ex-kancléř Německa Gerhard Schröder. Ukrajinskému velvyslanci se totiž zdálo, že Německo je vůči Rusku příliš měkké. Tentorkát ale narazil a není vyloučeno, že bude Ukrajina narážet se svou rusofobií čím dál častěji.

Zdá se, že v posledních časech se velvyslanci vměšují do rozhodování zemí svého působení. Stačí si připomenout amerického velvyslance Andrewa Shapira, který se domníval, že může diktovat českému prezidentovi, zda má či nemá jezdit na oslavy 70. výročí vítězství nad fašizmem do Moskvy na slavnostní přehlídku. Byl za to tehdy Milošem Zemanem vykázán z Hradu.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Velvyslanec Ukrajiny v Německu nazval pro změnu «políčkem» Ukrajině výzvy německých politiků požadující zrušení protiruských sankcí. Politici SRN ovšem zareagovali okamžitě a dost tvrdě. Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder odpověděl, že kritika «jakéhosi trpaslíka» nikoho nezajímá.

«My Ukrajinci bychom chtěli podstatně tvrdší sankce, namířené proti Moskvě. Politicky by to ale bylo nerealizovatelné», prohlásil ukrajinský diplomat v rozhovoru pro postupimský deník Potsdamer Neuste Nachrichten.

Jaký praktický užitek přinášejí Ukrajincům protiruské sankce, však velvyslanec nedokázal konkretizovat.

Na toto kritizující prohlášení zareagoval bleskově bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. Připomněl, že obecně považuje omezující opatření proti Rusku za nesmyslná, zejména  v podmínkách globální krize. Krom toho nazval ukrajinského velvyslance „trpaslíkem“ a zdůraznil, že kritika ze strany Ukrajiny v této záležitosti nikoho nezajímá.

«Není třeba vzájemně praktikovat sankce. Snažím se ukázat, že se to týká i Ruska. A proč mě tedy jakýsi buď velvyslanec nebo bývalý ministr zahraničí, jakýsi trpaslík z Ukrajiny kritizuje? – cituje slova bývalého kancléře Spolkového Německa ruská agentura TASS.

Připomeňme, že pro zrušení protiruských sankcí  už dříve vystoupila ministryně spolkové země Brandenbursko Katrina Langeová, a také spolkový poslanec Bundestagu Waldemar Gerdt, stejně jako šéf Německo-ruského fóra Mattias Platzek.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Destruktivní povahu omezujících opatření vůči Rusku zdůrazňují i politici dalších zemí. Český prezident Miloš Zeman opakovaně zdůrazňoval, že uvalení sankcí na Rusko je nesmyslným krokem politiků západních zemí.

Předseda italské vlády Giuseppe Conte prohlásil, že by si přál zlepšit vztahy s Ruskem a vnímat tu zemi ne jako hrozbu, ale jako „ekonomického a obchodního partnera“. Zdůraznil, že sankce proti Moskvě škodí italskému obchodu.

Převzato z: ISSTRAS | Zdroj: Baltnews.lt

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.