Přelomové setkání Kim Čong-una s Donaldem Trumpem vyvolává jen další otázky. Severní Korea se zavázala odstranit jaderné zbraně. USA jí slíbily bezpečnostní záruky. Končí tak možná uspořádaní světa po druhé světové válce. A Evropa je šokována.

„Stručná závěrečná deklarace je spíše jakousi šancí na vykročení na cestu míru, na které budou muset navazovat další jednání, pokud má dojít k reálnému pokroku,“ myslí si ekonomka Ilona Švihlíková. Světová média poznamenávají, že ze schůzky nejvíce profituje Čína.

 

[wp_ad_camp_2]

Kdo je vítěz summitu?

Podle Ilony Švihlíkové zatím není jasné, koho je možné označit za vítěze jednání. „Souhlasím, že bychom neměli podceňovat čínskou diplomacii a její vliv na Severní Koreu, ale myslím si, že to je pozitivní šance pro všechny strany,“ říká k tomu.

Singapurské jednání se Severní Koreou se konalo jen krátce po summitu nejvyspělejších zemí světa v kanadském Torontu, kde to mezi jednotlivými členy znatelně skřípalo. „Donald Trump tím dal bezesporu najevo, že fórum G7 pro něj není tak důležité,“ hodnotí Ilona Švihlíková.

Čína a Rusko jsou si blíž než kdy dřív

„Je jasné už dlouho, že Trumpovo pojetí jak mezinárodních vztahů, tak především mezinárodního obchodu zbožím je naprosto odlišné od ostatních zemí v G7. Tomu se teď už začalo říkat G6+1.“ V ostrém kontrastu k rozporům v rámci G7 vyznělo naopak šanghajské setkání představitelů Ruska a Číny.

„Čínský prezident na něm označil vzájemné vztahy za komplexní strategické partnerství, což je skutečně nejvyšší úroveň vztahů, kterou kdy země medvěda a draka mezi sebou navázali,“ shrnuje Ilona Švihlíková.

Evropa je šokována

Trumpovu byznysově a silově orientovanému pojetí mezinárodních vztahů by podle Švihlíkové vyhovovalo jiné spojenectví, než dosud měly USA s EU. Unie v očích amerického prezidenta nepředstavuje rovnocenného partnera. „Imponují mu země, které vnímá na stejné úrovni, tedy pari-pari v síle.“

„Americký tisk stále častěji uvádí, že Trump sní o fóru G3, které by tvořily USA, Čína a Rusko,“ připomíná Švihlíková. „Je zkrátka vidět, že USA hledají jiné cesty. Protože pořádek, který do značné míry vytvořily po druhé světové válce, jim přestává vyhovovat. A budou to klidně dělat na úkor bývalých partnerů, protože je nepovažují za sobě rovné. A to Evropu šokuje.“

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.