Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku
  Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku

  Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku

 • Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa
  Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa

  Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa

 • „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO
  „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO

  „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO

 • Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál
  Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál

  Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál

Související zprávy

 • Česká vakcinologická společnost i MZ doporučují očkování proti covidu. K textu doporučení se však nikdo nehlásí
  Česká vakcinologická společnost i MZ doporučují očkování proti covidu. K textu doporučení se však nikdo nehlásí

  Česká vakcinologická společnost i MZ doporučují očkování proti covidu. K textu doporučení se však nikdo nehlásí

 • Magazín EVIE publikuje článok varujúci čitateľov pred sexom s mužmi, ktorí boli očkovaní proti COVID a nielen to
  Magazín EVIE publikuje článok varujúci čitateľov pred sexom s mužmi, ktorí boli očkovaní proti COVID a nielen to

  Magazín EVIE publikuje článok varujúci čitateľov pred sexom s mužmi, ktorí boli očkovaní proti COVID a nielen to

 • Fauci lhal. Zemřelo více než 120 tisíc dětí: Tajná zpráva CDC to potvrzuje
  Fauci lhal. Zemřelo více než 120 tisíc dětí: Tajná zpráva CDC to potvrzuje

  Fauci lhal. Zemřelo více než 120 tisíc dětí: Tajná zpráva CDC to potvrzuje

 • PROČ AŽ TEĎ? FDA rozhodla, že lékaři nyní mohou předepisovat ivermektin
  PROČ AŽ TEĎ? FDA rozhodla, že lékaři nyní mohou předepisovat ivermektin

  PROČ AŽ TEĎ? FDA rozhodla, že lékaři nyní mohou předepisovat ivermektin

U ženy s defektem lebky po testu výtěru nosu na „COVID-19“ unikal z nosu mozkomíšní mok

Podle nového záznamu případu ženě poté, co prodělala test na COVID-19 výtěrem z nosu, začal vytékat mozkomišní mok.

Report případu publikován ve čtvrtek deníkem Otolaryngologie JAMA – chirurgie hlavy a krku, popsala mimořádně neobvyklou situaci, kdy výtěr z nosu ženy v nosní dutině narušil hmotu obsahující mozkomíšní mok a mozkovou tkáň.

U pacientky, ženy ve věku mezi 40 až 50 lety, to začalo testem na COVID-19 před plánovanou operací kýly. Test byl proveden pomocí nosního výtěru, který sahal hluboko do nosní dutiny, což je běžná forma testování COVIDu-19. Poté si všimla rýmy proudící z obou nosních dírek, kovové chuti v ústech, bolesti hlavy, ztuhlosti krku, citlivosti na světlo, začala zvracet.

[wp_ad_camp_2]

 

Aby zjistili, o co jde, lékaři vložili do nosu pacientky pružnou trubici. Objevili uvnitř nosu hmotu, ale ne tu, která způsobovala únik tekutiny. CT sken identifikoval 1,8 centimetrovou vakovitou strukturu vyčnívající směrem dolů do nosní dutiny mezi kostní zlomeninou. Byla to encefalokéla – termín pro stav, který se obvykle vyskytuje u kojenců, kdy se kosti lebeční ještě úplně neslučují, čímž vznikne mezera, kde se mozkové tekutiny a mozková tkáň mohou shromažďovat čímž vzniknou vyčnívající hrudky.

Lékaři se domnívají, že nosní výtěr poškodil tuto hmotu v nose a způsobil únik mozkomíšního moku. Cerebrospinální tekutina (CSF) je čirá tekutina nacházející se kolem mozku a míchy. Pomáhá chránit mozek a míchu před zraněním, dodává živiny a odstraňuje z těchto systémů odpad.

Když dojde k úniku mozkomíšního moku, je to proto, že něco vytvořilo v pojivové tkáni, který udržuje mozkomíšní mok obklopující mozek a páteř, trhlinu nebo otvor. Pokud příliš mnoho tekutiny unikne, mozek uvnitř hlavy poklesne, vyvíjí tlak na dolní části lebky a způsobuje bolesti hlavy, což je stav známý jako spontánní nitrolební hypotenze.

Úniky mozkomíšního moku jsou vzácné, ale podle Spinal CSF Leak Canada jsou někdy špatně diagnostikovány jako migrény nebo jiné poruchy bolesti hlavy. Když lékaři porovnali své výsledky s CT vyšetřením, které pacientka prodělala již v roce 2017, zjistili, že encefalokéla existovala již tehdy, ale byla chybně diagnostikována jako paranazální onemocnění dutin nebo zánět dutin. Žena měla také anamnézu idiopatické intrakraniální hypertenze, která souvisí s vysokým tlakem v mozku v důsledku hromadění mozkomíšního moku.

A před více než 20 lety si nechala odstranit nosní polypy, což je měkká nerakovinová hmota, která se vyvine v nosní průrvě a poté z ní visí. Někdy může ovlivňovat dýchání člověka nebo povzbudit infekce, a proto bývá nutné ji odstranit. Skutečný problém – prasknutí samotné lebky – zůstal po celá léta nediagnostikovaný. Jakmile byl zjištěn skutečný problém, lékaři operovali s cílem snížit množství hmoty. K uzavření otvoru v kosti, který umožnil vytvoření vakovité struktury, použili kožní štěp z měkké tkáně, který slouží pro buňky jako lešení, k začlenění štěpu do kosti.

„Pokud je nám známo, jedná se o první zprávu o iatrogenním úniku mozkomíšního moku po výtěru z nosu na COVID-19,“ uvádí se v kazuistice.

[wp_ad_camp_2]

 

Zpráva dodala, že chirurgické trauma je příčinou úniků mozkomíšního moku až v 58% případů, ale zdůraznilo se, že samotný výtěr otvor v kosti pacienta nezpůsobil. „Tento pacient měl nediagnostikovanou vadu základny lebky u fovea ethmoidalis, která byla přítomna již ve zprávě z roku 2017,“ pokračovala aktuální zpráva. „Domníváme se proto, že samotný výtěr nevedl k porušení kostní základny lebky, ale spíše invazivní test k pacientově již existující encefalokéle způsobil trauma.“

Zpráva uvádí, že je bežné pacienty, předtím než podstoupí jakoukoliv operaci, vyšetřit zda-li nejsou COVID-19 pozitivní. A také to, že testy COVID-19 s výtěry z nosu jsou ve Spojených státech stále častější. „Jak se zvyšuje počet denních postupů odběru vzorků nosních a nosohltanových výtěrů na COVID-19, je kladen větší důraz na zdravotní péči, aby lékaře a dokonce i širokou veřejnost správně vyškolili pro bezpečně provádění testu výtěrů z nosu a nosohltanu,“ uvádí se ve zprávě.

Navrhli, aby u pacientů s anamnézou problémů s dutinou nosní nebo s vadami základny lebky byly použity alternativní metody testování než nosní výtěry.

Pro tadesco přeložila adri | Zdroj: CTV News

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
27 Komentáře
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře