Podle nového záznamu případu ženě poté, co prodělala test na COVID-19 výtěrem z nosu, začal vytékat mozkomišní mok.

Report případu publikován ve čtvrtek deníkem Otolaryngologie JAMA – chirurgie hlavy a krku, popsala mimořádně neobvyklou situaci, kdy výtěr z nosu ženy v nosní dutině narušil hmotu obsahující mozkomíšní mok a mozkovou tkáň.

U pacientky, ženy ve věku mezi 40 až 50 lety, to začalo testem na COVID-19 před plánovanou operací kýly. Test byl proveden pomocí nosního výtěru, který sahal hluboko do nosní dutiny, což je běžná forma testování COVIDu-19. Poté si všimla rýmy proudící z obou nosních dírek, kovové chuti v ústech, bolesti hlavy, ztuhlosti krku, citlivosti na světlo, začala zvracet.

[wp_ad_camp_2]

 

Aby zjistili, o co jde, lékaři vložili do nosu pacientky pružnou trubici. Objevili uvnitř nosu hmotu, ale ne tu, která způsobovala únik tekutiny. CT sken identifikoval 1,8 centimetrovou vakovitou strukturu vyčnívající směrem dolů do nosní dutiny mezi kostní zlomeninou. Byla to encefalokéla – termín pro stav, který se obvykle vyskytuje u kojenců, kdy se kosti lebeční ještě úplně neslučují, čímž vznikne mezera, kde se mozkové tekutiny a mozková tkáň mohou shromažďovat čímž vzniknou vyčnívající hrudky.

Lékaři se domnívají, že nosní výtěr poškodil tuto hmotu v nose a způsobil únik mozkomíšního moku. Cerebrospinální tekutina (CSF) je čirá tekutina nacházející se kolem mozku a míchy. Pomáhá chránit mozek a míchu před zraněním, dodává živiny a odstraňuje z těchto systémů odpad.

Když dojde k úniku mozkomíšního moku, je to proto, že něco vytvořilo v pojivové tkáni, který udržuje mozkomíšní mok obklopující mozek a páteř, trhlinu nebo otvor. Pokud příliš mnoho tekutiny unikne, mozek uvnitř hlavy poklesne, vyvíjí tlak na dolní části lebky a způsobuje bolesti hlavy, což je stav známý jako spontánní nitrolební hypotenze.

Úniky mozkomíšního moku jsou vzácné, ale podle Spinal CSF Leak Canada jsou někdy špatně diagnostikovány jako migrény nebo jiné poruchy bolesti hlavy. Když lékaři porovnali své výsledky s CT vyšetřením, které pacientka prodělala již v roce 2017, zjistili, že encefalokéla existovala již tehdy, ale byla chybně diagnostikována jako paranazální onemocnění dutin nebo zánět dutin. Žena měla také anamnézu idiopatické intrakraniální hypertenze, která souvisí s vysokým tlakem v mozku v důsledku hromadění mozkomíšního moku.

A před více než 20 lety si nechala odstranit nosní polypy, což je měkká nerakovinová hmota, která se vyvine v nosní průrvě a poté z ní visí. Někdy může ovlivňovat dýchání člověka nebo povzbudit infekce, a proto bývá nutné ji odstranit. Skutečný problém – prasknutí samotné lebky – zůstal po celá léta nediagnostikovaný. Jakmile byl zjištěn skutečný problém, lékaři operovali s cílem snížit množství hmoty. K uzavření otvoru v kosti, který umožnil vytvoření vakovité struktury, použili kožní štěp z měkké tkáně, který slouží pro buňky jako lešení, k začlenění štěpu do kosti.

„Pokud je nám známo, jedná se o první zprávu o iatrogenním úniku mozkomíšního moku po výtěru z nosu na COVID-19,“ uvádí se v kazuistice.

[wp_ad_camp_2]

 

Zpráva dodala, že chirurgické trauma je příčinou úniků mozkomíšního moku až v 58% případů, ale zdůraznilo se, že samotný výtěr otvor v kosti pacienta nezpůsobil. „Tento pacient měl nediagnostikovanou vadu základny lebky u fovea ethmoidalis, která byla přítomna již ve zprávě z roku 2017,“ pokračovala aktuální zpráva. „Domníváme se proto, že samotný výtěr nevedl k porušení kostní základny lebky, ale spíše invazivní test k pacientově již existující encefalokéle způsobil trauma.“

Zpráva uvádí, že je bežné pacienty, předtím než podstoupí jakoukoliv operaci, vyšetřit zda-li nejsou COVID-19 pozitivní. A také to, že testy COVID-19 s výtěry z nosu jsou ve Spojených státech stále častější. „Jak se zvyšuje počet denních postupů odběru vzorků nosních a nosohltanových výtěrů na COVID-19, je kladen větší důraz na zdravotní péči, aby lékaře a dokonce i širokou veřejnost správně vyškolili pro bezpečně provádění testu výtěrů z nosu a nosohltanu,“ uvádí se ve zprávě.

Navrhli, aby u pacientů s anamnézou problémů s dutinou nosní nebo s vadami základny lebky byly použity alternativní metody testování než nosní výtěry.

Pro tadesco přeložila adri | Zdroj: CTV News

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.