Začátkem listopadu učitelé národního ústavu pro profesory a vysokoškolské vzdělávání v Nice (Inspe) zažili překvapení, když uviděli sledovací kamery ve dvou učebnách. Byla podána stížnost u CNIL a kamery byly mezitím staženy.

„Forma pohrdání”

Profesoři pod kamerovým dohledem. Pondělí 8. listopadu, po návratu ze svátků Všech svatých, učitelé národního ústavu v Nice, sídlící na univerzitě Côte d’Azur, s úžasem objevili nové zařízení ve své třídě. Kopulové kamery instalované těsně nad stolem. Podobné kamery byly také instalovány v některých chodbách.

Případ byl odhalený stránkami (https://www.liberation.fr/societe/education/des-cameras-installees-dans-des-salles-de-classe-a-nice-20211124_PYLO3GNCSBAKNMJRMGVH4DHMPM/) Liberation, pak je převzal Nice-Matin a vyústil ve stížnost podanou u CNIL (Národní komise pro informatiku a svobodu). „Kamera je polokoule umístěná těsně nad tabulí. Učitel je natočen zezadu, studenti zepředu, vysvětluje v Liberation Olivier Le Dantec, učitel matematiky. Pro mě je to hrozné, protože ve třídě je určitý druh soukromí. “

Názor sdílený její kolegyní Karine Lambertovou, profesorkou historie, který to považuje za “Formu pohrdání”. Je to neúnosné, protože jsme ve vzdělávacích prostorech, kde je důležitá svoboda projevu, ale také pro to, co znamená kamera z hlediska sledování. “

Nainstalované kamery údajně pro sledování přístupových dveří

Univerzita Côte d´Azur nás na dotaz Liberation ujišťuje, že tyto kamery byly nainstalovány „Jako součást vybavení a bezpečnostního plánu vyvinutého ústavem” zejména sledovat budovu z hlediska potenciálních vniknutí, a že k těmto snímkům budou mít přístup pouze policejní složky na vyžádání, které jsou skladovány pouze jeden měsíc a následně smazány. Rektorát Nice tvrdí, že nebyl nikdy informován o instalaci tohoto zařízení.

To nestačí k uklidnění hněvu učitelů. „Jaký je nápad? Dojde na umístění kamer do všech tříd? Jde o to, aby si budoucí učitelé zvykli? Nechá se unést Olivier Le Dantec. Je to nepochybně přitažené za vlasy, ale takovéto domněnky učinit lze. “

Kamery byly odstraněny

Od té doby bylo u CNIL podáno několik stížností „Instalace dvou kamer v učebnách” a „nedostatek informací dotčeným osobám“ Podle Nice-Matin jsou tyto stížnosti v současné době „v šetření“.

V článku ze čtvrtka 25. listopadu Liberation říká, že univerzita nyní odstranila dvě kopulové kamery nainstalované ve třídách. “ „Cílem nikdy nebylo ukazovat na učebny, ale ukazovat pouze na vstupní dveře. Na základě zpětné vazby od členů komunity, jsme se prostě rozhodli odstranit tyto 2 kamery, věc, kterou bychom udělali stejným způsobem a stejnou rychlostí, kdyby k nám požadavek přišel tradičními cestami“ ujišťuje Univerzita Côte d’Azur v tiskové zprávě, dodal, že tyto kamery „nikdy nebyly uvedeny do provozu“.

Přeložila bubi 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.