Březnový trestní příkaz v případu Ghislaine Maxwellové je opět aktuální. Kritikové poukazují na nedostatek transparentnosti a publicity procesu s Maxwellovou, která je obviněna z obchodování s dětmi za účelem sexuálního zneužívání. Konkrétně se jedná o šest obvinění z údajného náboru, úpravy vzhledu a zneužívání čtyř dívek, kterého se měla dopustit společně se zemřelým multimilionářem, pedofilem Jeffreym Epsteinem v letech 1994 až 2004.

Večer před 29. listopadem, kdy byl zahájen soudní proces s Maxwellovou, několik prominentních twitterových účtů uvedlo, že okresní soudkyně USA Alison Nathanová nařídila, aby byly před veřejností utajeny určité „nemravné záznamy vzbuzující senzaci.“

Zpráva o utajení záznamů se rychle rozšířila. Mike Cernovich, který je mediálně známý a byl zapojen do soudního sporu o zveřejnění celé řady Epsteinových dokumentů, uvedl, že podá v této věci žalobu, pokud se ukáže, že tato zpráva je pravdivá.

Později vyšlo najevo, že soudkyně Nathanová vydala trestní příkaz během přípravného řízení.

„Aha, to je jiná situace, než když informace vyjde najevo u soudu,“ uvedl Cernovichův právník Marc Randazza, když se dozvěděl, že příkaz byl vydán před samotným soudním řízením.

Zmíněný příkaz přišel od soudkyně Nathanové dne 18. března v reakci na návrhy obou stran. Měsíc předtím vláda dodala memorandum a několik dokumentů a strany se přely o to, které informace by měly být zveřejněny. Maxwellová měla námitky proti určitým úpravám, které navrhla vláda, a snažila se prosadit vlastní úpravy.

[wp_ad_camp_2]

Vláda v té době prohlásila, že záznamy „specificky přizpůsobila tak, aby bylo ochráněno soukromí třetích stran“ a stejným způsobem byly upraveny informace ovlivňující další probíhající vyšetřování. Námitky Maxwellové nebyly zveřejněny, ale z rozhodnutí soudkyně Nathanové vyplývá, že se týkaly skutečnosti, že utajené informace již byly zveřejněny jinými prostředky.

Soudkyně souhlasila s vládou a rozhodla, že informace, které jsou předmětem sporu, zůstanou upraveny.

„Úpravy, proti nimž Maxwellová vznáší námitky, se týkají soukromí třetích stran… A přestože obžalovaná tvrdí, že některé informace obsažené v dokumentaci jsou veřejné, nepředložila v tomto smyslu žádné důkazy,“ uvedla soudkyně ve svém rozhodnutí. „V důsledku toho soud dospěl k závěru, že ochrana soukromí ospravedlňuje tuto úpravu záznamů.“

Soudkyně také povolila další úpravy navržené Maxwellovou. Není jasné, co přesně bylo na její žádost upraveno, ale soudkyně uvedla, že tytéž informace jsou utajeny také v jejím občanskoprávním řízení.

Soudkyně prohlásila: „Části přepisu, které byly upraveny v občanskoprávní věci, se týkají soukromí jiných osob a jejich zveřejnění by vedlo pouze k senzaci a skandálu. Soud tak dospěl k závěru, že provedené úpravy jsou opodstatněné.“

Úpravy pro potřeby občanskoprávního řízení mohou souviset s trestním příkazem z ledna vydaným okresní soudkyní Lorettou Preska, která rozhodla, že určité detaily sexuálních vztahů Maxwellové s dospělými mají zůstat utajeny.

Trestní příkaz soudkyně Nathanové vydaný v březnu vyvolal na internetu vlnu nevole, ale právník Randazza jej zhodnotil slovy: „na první pohled se alespoň zdá, že tato soudkyně dělá svou práci a pravděpodobně ji dělá správně.“

Debaty vyvstávají nejen ohledně úpravy záznamů, ale také ohledně zveřejnění soudního procesu v televizním vysílání. Mnoho kritiků se ptá, proč se proces s Maxwellovou nevysílá, když byly v televizi vysílány mnohem kontroverznější případy, jako například proces s Kyle Rittenhouse. Federální soudy obvykle vysílání procesů nepovolují.

Soud začal 29. listopadu výběrem poroty a úvodními prohlášeními. Podle reportérů u soudu došlo ke zpožděním, protože jeden porotce se zřejmě zapomněl dostavit, další dva se nějakou dobu nepodařilo najít a třetí uvedl, že se nedostavil kvůli finančním potížím. Čtvrtá porotkyně prý tvrdila, že její manžel nečekaně naplánoval dovolenou.

Přeložila hanka | Zdroj: The Epoch Times

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.