Ukrajina ztratila finanční nezávislost, protože bez pomoci Západu nemůže plnit své závazky vůči občanům, napsal v pondělí předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin.

Na Telegramu Volodin prohlásil, že „vybrané daně tvoří pouze 40 % rozpočtu země“, z čehož více než 60 % pokrývá vojenské výdaje. Měsíční deficit Ukrajiny činí 5 miliard dolarů.

„Ukrajina je v bankrotu,“ zdůraznil Volodin.

Stejná čísla v pátek uvedl i deník Wall Street Journal.

Podle předsedy parlamentu „bez pomoci Washingtonu a Bruselu už Kyjev nemůže plnit své závazky vůči občanům“.

Ukrajinská vláda v pondělí představila návrh zákona, který ruší preferenční zdanění pohonných hmot. V důvodové zprávě na internetových stránkách Rady se uvádí, že „existuje značný nedostatek finančních prostředků na financování silniční dopravy“. Legislativa je připravena vytvořit „v období válečného stavu“ podmínky „pro řádné fungování ekonomiky“ a zvýšení rozpočtových příjmů prostřednictvím spotřebních daní.

V nedávném rozhovoru pro RBK Ukrajina ministr financí Sergej Marčenko uvedl, že rozpočet na příští rok bude „extrémně napjatý“ kvůli „válečným podmínkám“.

„Nebudou žádné výdaje, které by nebyly revidovány,“ řekl.

Podle Olega Ustenka, prezidentova poradce pro ekonomické otázky, se očekává, že deficit ukrajinského státního rozpočtu dosáhne do konce roku 50 miliard dolarů (1,15 bilionu Kč). To je zhruba 30 až 35 % HDP země, řekl minulý měsíc v televizním rozhovoru a dodal, že „je to problém války“.

Kyjev tvrdí, že potřebuje měsíčně 5 miliard dolarů (115 mld. Kč) pomoci od západních sponzorů. Ustenko, kterého citoval list Financial Times, však v červenci uvedl, že v příštích třech měsících budou potřebovat další 4 miliardy dolarů měsíčně na pokrytí nákladů na nouzové ubytování a opravy bytů pro miliony lidí a na financování základního minimálního příjmu pro ty, kteří přišli o práci.

Dotace a půjčky, které Západ Ukrajině přislíbil, přicházejí mnohem pomaleji, než se očekávalo. Zatím dorazila pouze 1 miliarda euro z balíčku dlouhodobých půjček ve výši 9 miliard euro, který v květnu navrhla Evropská komise. Od února EU poskytla 2,2 miliardy euro.

Americká agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) v polovině července oznámila, že pošle dalších 1,7 miliardy dolarů, čímž celkové výdaje agentury na Ukrajinu dosáhnou čtyř miliard dolarů.

Minulý týden ukrajinský ministr financí uvedl, že jeho země očekává v srpnu 3 miliardy dolarů americké finanční pomoci a v září dalších 1,5 miliardy dolarů. Podle Marčenka jsou tyto platby součástí dohodnutého balíčku finanční pomoci ve výši 7,5 miliardy dolarů a budou použity na financování „kritických výdajů“, jako jsou náklady na zdravotní péči a důchody.

Zdroj: rt.com


Diskuze pod články je moderovaná, budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, pseudo-ezoterické bludy. Není dovoleno do komentářů kopírovat celé články z jiných webů a sociálních sítí a vkládat strojové překlady, stejně tak psát kapitálkami. Veškeré URL odkazy bez doplňujícího popisu obsahu jsou považovány za spam. Není dovolen „křik“, tedy pokus o zdůraznění pomocí mnoha vykřičníků anebo otazníků.

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.