…..a za odevzdání svých stíhacích letounů.

Ze dne 16. března 2022

• Hlavní ukrajinský dodavatel v oblasti obrany nabízí až milion dolarů ruským pilotům, kteří jsou ochotni dezertovat.

• Nabídku, kterou učinila státní společnost Ukroboronprom, pravděpodobně podporuje ukrajinská vláda.

• V historii již nabízely vlády – včetně USA – odměny zahraničním bojovníkům, ale s různorodými výsledky.

Největší ukrajinský dodavatel v oblasti obrany se pilotům chystá za ruská letadla vyplatit velké odměny. Státní společnost Ukroboronprom se sídlem v Kyjevě slíbila, že zaplatí až milion amerických dolarů za stíhací letouny a pět set tisíc dolarů za vrtulníky. V minulosti se vlády různých zemí snažily zlákat piloty rychlými penězi, aby během konfliktu změnili stranu, zvláště pak ty, kteří nevydělávali mnoho peněz a nemuseli souhlasit s politikou své vlády. Ale tyto snahy se často minuly účinkem.

Začátkem tohoto měsíce nabídl na Facebooku generální ředitel Ukroboronpromu Jurij Gusev, aby uživatelé tento příspěvek sdíleli široko daleko. Krátce poté zpráva zmizela, ale není jasné proč. Nabídka společnosti Ukroboronprom z 8. března v prohlášení na jejích webových stránkách však stále platí. V něm firma tvrdí, že zaplatí milion dolarů za „každý ukradený či trofejní“ letoun ruských leteckých sil schopný boje a 500 tisíc dolarů za „každou bojovou helikoptéru“.

Dále se v prohlášení uvádí, že se ruští piloti musí „vzdát ukrajinským úřadům spolu s vojenskou technikou“. Gusev ve svém původním příspěvku na Facebooku konstatoval, že Ukroboronprom „zaručí vydání občanství svobodné země ruským pilotům, kteří jsou připraveni se programu zúčastnit“, protože si uvědomuje, že ruský pilot, který dodává svá letadla do nepřátelských rukou, může mít těžkosti při opětovné asimilaci do soukromého sektoru!“ Bylo zde také naznačeno, že svobodnou zemí je myšlena Ukrajina. Nabídka občanství na webových stránkách společnosti Ukroboronprom nápadně chybí.

Ukrajina to dělá z několika důvodů. Za prvé, Ukroboronprom naznačuje celému světu, že ruští piloti už by mohli být nespokojeni s válkou a že by tedy mohli nabídku přijmout. To by nemuselo být daleko od pravdy: Ukrajinská síť protivzdušné obrany je stále funkční a podle blogu Oryx – obranného webu provozovaného dvěma vojenskými analytiky – ukrajinské síly zničily nejméně 24 letadel, od stíhaček po útočné vrtulníky. Ruští piloti by také mohli mít na paměti etiku války a hroutící se ruskou ekonomiku.

Za druhé, v případě, že takový letoun bude dodán ukrajinským silám, získá země zpět cenné aktivum, které by mohlo být zařazeno do ukrajinských služeb (Rusko i Ukrajina byly kdysi součástí Sovětského svazu a jejich vybavení je podobné). Pokročilá stíhačka typu Suchoj Su-35 „Flanker-E“ nebo útočný letoun Su-34 „Fullback“ by se dokonce daly prodat na Západ pro účely technické analýzy.

Během studené války Letectvo Spojených států a CIA shromažďovaly cizí letadla v rámci programu zvaného „Constant Peg“. Platily vládám, aby jim předávaly stíhací letouny, a pak je testovaly v Oblasti 51 s americkými piloty. Program stále pokračuje: v roce 2017 zahynul pilot vojenského letectva při letu s „Flankerem“ Su-27 v nevadské poušti.

Tato nabídka může znamenat psychologickou válku. Ruské letecké síly se mohou zdát celému světu nespokojené a může dojít k zesílení podezíravosti v jejích vlastních řadách.

Většina ruských pilotů si pravděpodobně nemůže dovolit zběhnout, i když by si to možná přáli. Rodiny zběhlých pilotů by mohly po dobu konfliktu přijít o živitele rodiny a jakýkoli kontakt. Přeběhlý pilot by se už nikdy nemohl vrátit domů, proto Ukrajina možná do nabídky zahrne i občanství.

V historii řada zemí nabízela odměny pilotům, kteří se svými letadly zběhnou. Během korejské války americká armáda řídila „operaci Moolah“, což byl pokus o zmocnění se špičkové stíhačky Sovětského svazu MiG-15 tím, že přesvědčila severokorejského pilota, aby přeběhl za 100 000 dolarů. Jeden z pilotů, No Kum Sok, zběhl, aniž by o odměně věděl, ale stejně ji dostal. V roce 1966 kapitán iráckých vzdušných sil Munir Redfa přeběhl se svou stíhačkou MiG-21 do Izraele, i když to udělal pod nátlakem izraelské rozvědky. Redfar inkasoval senzační milion dolarů.

Země se dokonce mohou dostat do sporů o odměnu. Od svého oddělení od pevninské Číny v roce 1949 vyplatil Tchaj-wan zběhlým pilotům Čínské lidové republiky několik odměn ve výši 800 tisíc dolarů ve zlatě. K takovému incidentu došlo naposledy na konci 80. let. Čína nabídla tchajwanským pilotům dva miliony dolarů, ale jediný pilot, který zběhl, dostal pouhých 370 tisíc dolarů.

Přeložila j. | Zdroj.

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.