Nedávná zpráva odhalila, že Ústřední zpravodajská služba (CIA) cvičí ukrajinskou armádu od roku 2015. Šlo o program přípravy ozbrojených sil Ukrajiny na potenciální konflikt s Ruskem, jejím větším východním sousedem.

Bývalý nejmenovaný vysoko postavený představitel CIA potvrdil pro Yahoo News školicí program, který byl zahájen poté, co byl bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč svržen. „Vybraná skupina“ polo-vojenského personálu CIA byla nasazena do oblasti Donbasu v roce 2015 za dvojím účelem. Jejich první misí bylo zjistit, jak by mohla zpravodajská služba v separatistické oblasti nejlépe pomoci vycvičit ukrajinské vojáky v boji proti Rusům a jejich spojencům.

Druhá mise měla „otestovat páteř Ukrajinců“ – pracovníci CIA řekli, že jejich protějšky ve východoevropské zemi jsou skutečně připraveny k bitvě. Bývalý představitel CIA řekl: „Otázka zněla: ‚Nechají se převálcovat, nebo povstanou a budou bojovat?“

Podle bývalého zpravodajského úředníka členové polo-vojenských jednotek CIA naučili své ukrajinské protějšky několika klíčovým dovednostem pro nepravidelné válčení. Patří mezi ně odstřelovací techniky, obsluha zařízení dodaných z USA, jako jsou protitankové střely Javelin, vyhýbání se digitálnímu sledování používanému Rusy, užívání skrytých komunikačních nástrojů a nepozorovatelné setrvání na bojišti. Ukrajinci se také učili, jak stáhnout ruské síly a jejich separatistické spojence z jejich pozic.

„Snažili jsme se prakticky zaměřit na operační plánování, tak na tvrdé vojenské dovednosti, například střelbu na velké vzdálenosti. Dále nejen schopnost to na bitevním poli udělat, ale také vědět, jak to udělat – jak vedení nepřítele vyčerpat,“ řekl bývalý úředník.

Američtí představitelé dříve popřeli, že by výcvikové programy CIA na Ukrajině měly útočnou povahu. „Účelem školení, které bylo poskytnuto bylo pomoci při shromažďování zpravodajských informací,“ řekl jeden úředník v lednu. Odhalení dovedností, které ukrajinské vojenské příslušníky učil předchozí zpravodajský činitel, však bylo přesně v souladu s útočnými manévry.

CIA si uvědomovala, že její přítomnost na Ukrajině by mohla způsobovat napětí

CIA věřila, že její přítomnost na Ukrajině byla tím střelným prachem, který mohl vyvolat velký konflikt s Ruskem. První vysoký úředník vysvětlil: „Vše, co jsme na Ukrajině udělali, mohlo být špatně interpretováno a eskalovat v napětí. Jeden špatný odhad, jeden přehnaně aktivní voják a máme problém.“

Polo-vojenští zaměstnanci agentury dostali jasné instrukce, aby „radili a cvičili, ale sami se boje neúčastnili.“ Podle prvního zpravodajského činitele Ukrajinci již ovládali „velmi účinné speciální operace“ a personál CIA tam byl pouze proto, aby „je zefektivnil.“

Další bývalý úředník národní bezpečnosti však zmínil, že se Trumpova administrativa v roce 2017 kvůli přítomnosti členů polovojenských jednotek CIA na Ukrajině pohybovala na hraniční čáře únosnosti. I když jim bylo podle pokynů zakázáno zapojit se do boje, parametry jejich mise – poprvé nařízené za Obamovy administrativy – byly nejednoznačné. Úředník zmínil, že Bílý dům se obával následků jak amerických polovojenských agentů zabíjejících Rusy, tak Rusů zajímajících agenty CIA.

Úředník řekl: „Obávali jsme se, že autority mohou zajít příliš daleko. Jak daleko můžete se stávajícími tajnými autoritami zajít? Pokud, nedej bože, zastřelili nějaké Rusy, je to problém? Potřebuješ na to speciální autority?“

Polo-vojenský výcvikový program CIA pro Ukrajince fungoval roky, ale Bidenova administrativa stáhla veškerý personál CIA ze země. Rýsovala se hrozba rozsáhlé ruské invaze. Mezi odvolanými byli i polovojenští pracovníci odpovědní za výcvik ukrajinských vojáků pro nekonvenční vedení války.

Přeložila a. | Zdroj Natural News

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.