Mezinárodní energetická agentura (IEA) varovala, že masivní pokles exportu ropy z Ruska povede ke katastrofálnímu snížení globálních dodávek ropy, což spotřebitelé již pociťují.

Ruská invaze na Ukrajinu vedla k ekonomickým sankcím a embargům od mnoha národů po celém světě. Mnoho korporací v zemích, které dosud neuvalily žádné sankce, pociťují silnou neochotu nakupovat ruskou ropu. (Související: Zástupce ruského premiéra: Odmítnutí ruské ropy by vedlo ke katastrofálním důsledkům pro globální trh.

Všechny tyto faktory dohromady přispívají k prudkému nárůstu globálních cen ropy, který podle IEA nejvíce pocítí rodiny s omezeným rozpočtem. Nárůst cen ropy také pomáhá zvyšovat inflaci, která již dosáhla maxima za několik desetiletí a podkopala oživení hospodářství.

„Vliv vyšších cen ropy a dalších komodit … zvýší inflaci, sníží kupní sílu domácností a pravděpodobně vyvolá politické reakce centrálních bank po celém světě – se silným negativním dopadem na růst trhu,“ uvedla IEA. Očekává se, že prudce rostoucí ceny energií a komodit spolu s finančními a ropnými sankcemi proti Rusku sníží světový HDP i poptávku po ropě.

Podle IEA se má situace do dubna zhoršit. Zpráva předpovídá, že globální trh s ropou ztratí téměř tři miliony barelů denně (bpd) ruského vývozu ropy – přibližně 1,5 milionu barelů surové ropy a přibližně jeden milion barelů rafinovaných produktů.

„Z vyhlídky na rozsáhlé narušení těžby ruské ropy hrozí globální šok v zásobování,“ pokračovala IEA a dodala, že by to mohlo vést k „největší dodavatelské krizi za několik desetiletí“. IEA také předpověděla nižší ruskou domácí poptávku po ropných produktech.

„Tyto ztráty by se mohly prohloubit, pokud by se zákazy nebo veřejná nedůvěra zvětšily,“ dodala organizace.

Rusko je po Spojených státech a Saudské Arábií třetím největším světovým producentem ropy a rafinovaných produktů. Je však největším světovým vývozcem ropy a produktů na světě.

V lednu Rusko denně těžilo 11,3 milionu barelů ropy a rafinovaných produktů, z toho zhruba sedm až osm milionů vyvezlo. Zejména Evropa je silně závislá na vývozu ruské ropy a několik zemí v Evropské unii se kvůli tomu zdráhalo uvalit na ruskou ropu sankce.

IEA pro druhé čtvrtletí roku 2022 kvůli krizi na Ukrajině předpovídá celosvětový deficit dodávek ropy ve výši přibližně 700 000 barelů denně.

IEA předpovídá poptávku po ropě od druhého do čtvrtého čtvrtletí roku 2022 kolem 1,3 milionu bpd. Očekává se, že růst těžby ropy bude kolem 2,1 milionu barelů denně, což je masivní snížení oproti předchozí prognóze IEA o zhruba 950 000 barelů denně.

Mír je nejlepším řešením krize dodávek ropy

Analytici poukázali na to, že nejlepším způsobem, jak vyřešit globální krizi dodávek ropy, je dosáhnout míru mezi Ruskem a Ukrajinou a následně zrušit sankce a embarga vůči Rusku.

Existují náznaky, že by mohlo být dosaženo mírové dohody během několika příštích týdnů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky nedávno oznámil, že dohoda s Ruskem začíná „znít realističtěji.“

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během rozhovoru řekl, že existuje „šance k dosažení kompromisu.“ V dalším rozhovoru Lavrov řekl, že Rusko a Ukrajina jsou v mírových jednáních blízko dohodě. Toto oznámení přineslo úlevu globálním finančním trhům.

Některé z bodů, na kterých se obě strany již dohodly zahrnují, že se Ukrajina zřekla svého záměru vstoupit do Severoatlantické aliance, slíbila, že nebude hostit cizí vojenské základny ani zbraňové systémy v zemi a přijme status neutrálního národa v celé územní celistvosti zaručená svými spojenci, jakými jsou USA, Spojené království a Turecko.

Některé problematické body přetrvávají, včetně statusu Krymu a neuznaných separatistických států na východní Ukrajině.

Jakmile bude mírová dohoda dokončena, mohla by začít proces návratu světového trhu s ropou zpět do předválečného stavu. Ke snížení cen ropy a k odlehčení přetíženým spotřebitelům.

Přeložila a. | Zdroj Natural News

Pokud byste chtěli přispět na překlady článků a chod webu, můžete tak učinit na účet číslo: 2902118402 / 2010

Platba ze Slovenska a zahraničí: 2902118402 / 8330 | IBAN: SK73 8330 0000 0029 0211 8402

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.