;

Kalifornský správce pozemků, který se nechází v konečném stádiu rakoviny, se stane první osobou, která požene agrobiotechnologického obra Monsanto před soud. Podle něj tato společnost tajila možné karcinogenní účinky svých produktů celá desetiletí.

 

 

DeWayne Jognson (46), který má před sebou jen pár měsíců života, bude u vrchního soudu v San Franciscu svědčit proti Monsantu. Soudní proces má být zahájen 18. června.

Johnsonovi, otci tří dětí, byl ve 42 letech diagnostikován Non-Hodgkinův lymfom. Býval zaměstnán jako správce školního areálu, „kde jeho povinnosti zahrnovaly například i přímou aplikaci chemikálií Roundup a RangerPro, glyfosfátových produktů Monsanta, na školní pozemky,“ uvádí žaloba. 

„Monsanto nechce, aby se veřejnost dozvěděla o riziku rakoviny, které používání Roundupu představuje,“ sdělil v interview pro Guardian Johnsonův obhájce, Michael Miller. „Těšíme se, že odhalíme, jak Monsanto zakrylo riziko rakoviny a manipulovalo vědu.“

Společnost se pokoušela zabránit odborníkům, které si Johnson najal, aby svědčili u soudu a jeho právnímu týmu, aby použil jistý výzkum. Monsanto trvá na tom, že vystavení jejich produktům Johnsonovi rakovinu nezpůsobilo.

 

Podle nařízení, které minulý týden podepsal soudce vrchního soudu v San Francisku, Curtin Karnow, bylo některým požadavkům Monsanta vyhověno. Soudce však Johnsonovým právníkům povolil, aby v průběhu soudního řízení využili různé studie a odborné důkazy.

Stát Kalifornia a Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), jedno z mnoha odvětví Světové zdravotnické organizace (WHO), již dříve glyfosfát označily za pravděpodobný lidský karcinogen. Hlídací psi z USA a EU však používání této chemikálie v zemědělství odmítli zakázat.

Monsanto všechna obvinění a vědecká zjištění ohledně karcinogenních účinků chemikálie odmítá. Mezitím podalo podobné žaloby na 4000 lidí, kteří tvrdí, že oni sami, nebo jejich příbuzní, onemocněli následkem vystavení se Roundupu společnosti Monsanto.

Překlad: raja, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.