Kalifornský správce pozemků, který se nechází v konečném stádiu rakoviny, se stane první osobou, která požene agrobiotechnologického obra Monsanto před soud. Podle něj tato společnost tajila možné karcinogenní účinky svých produktů celá desetiletí.

 

[wp_ad_camp_2]

 

DeWayne Jognson (46), který má před sebou jen pár měsíců života, bude u vrchního soudu v San Franciscu svědčit proti Monsantu. Soudní proces má být zahájen 18. června.

Johnsonovi, otci tří dětí, byl ve 42 letech diagnostikován Non-Hodgkinův lymfom. Býval zaměstnán jako správce školního areálu, „kde jeho povinnosti zahrnovaly například i přímou aplikaci chemikálií Roundup a RangerPro, glyfosfátových produktů Monsanta, na školní pozemky,“ uvádí žaloba. 

„Monsanto nechce, aby se veřejnost dozvěděla o riziku rakoviny, které používání Roundupu představuje,“ sdělil v interview pro Guardian Johnsonův obhájce, Michael Miller. „Těšíme se, že odhalíme, jak Monsanto zakrylo riziko rakoviny a manipulovalo vědu.“

Společnost se pokoušela zabránit odborníkům, které si Johnson najal, aby svědčili u soudu a jeho právnímu týmu, aby použil jistý výzkum. Monsanto trvá na tom, že vystavení jejich produktům Johnsonovi rakovinu nezpůsobilo.

[wp_ad_camp_2]

 

Podle nařízení, které minulý týden podepsal soudce vrchního soudu v San Francisku, Curtin Karnow, bylo některým požadavkům Monsanta vyhověno. Soudce však Johnsonovým právníkům povolil, aby v průběhu soudního řízení využili různé studie a odborné důkazy.

Stát Kalifornia a Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), jedno z mnoha odvětví Světové zdravotnické organizace (WHO), již dříve glyfosfát označily za pravděpodobný lidský karcinogen. Hlídací psi z USA a EU však používání této chemikálie v zemědělství odmítli zakázat.

Monsanto všechna obvinění a vědecká zjištění ohledně karcinogenních účinků chemikálie odmítá. Mezitím podalo podobné žaloby na 4000 lidí, kteří tvrdí, že oni sami, nebo jejich příbuzní, onemocněli následkem vystavení se Roundupu společnosti Monsanto.

Překlad: raja, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.