Ako bomba buchla senzačná a škandalózna správa, ktorú 4. mája zverejnil štáb NATO. Projektily s ochudobneným uránom, ktoré v roku 1999 NATO zhodilo na Srbsko, vraj nie sú škodlivé pre zdravie ľudí. NATO vo svojej správe tvrdí, že podľa správy výboru OSN pre životné prostredie z roku 2001 „lokality s ochudobneným uránom nie sú v otázke zdravotných rizík významné“. Podľa Aliancie sú to „vedecké fakty“.

[wp_ad_camp_2]

„Je nepochopiteľné, že predstavitelia NATO sa to odvážili povedať pri príležitosti 19-eho výročia bombardovania Srbska, hoci už viackrát vedci dokázali, že urán 238 alebo ochudobnený urán je zdraviu škodlivý, lebo spôsobuje všetky typy rakoviny, leukémie a nádorov,“ zdôraznil jeden z najuznávanejších srbských onkológov Slobodan Čikarić. Počas ostatných 20 rokov sa počet malígnych ochorení na území Srbska dramaticky zvýšil. Potvrdzujú to všetky zdravotné evidencie, ktoré už dlhšie vedú Inštitút pre verejné zdravie Dr. Milan Jovanović Batut a štatistický úrad. „Údaje sú každý rok horšie.

Od roku 2001 sa zvyšuje počet chorých presne tak, ako to bolo vedecky predvídané. To potvrdzuje životu nebezpečné účinky uránu 238, takže tvrdenie NATO je výsmech vede a uznávaným svetovým odborníkom. V tejto oblasti je všetko exaktne zistené, nie je tu priestor na improvizáciu. Aby som bol konkrétny: v roku 2001 bolo v Srbsku 30744 ľudí s rakovinou, z ktorých zomrelo 18776. A v roku 2015 narástol počet ochorení na 38066, z ktorých zomrelo 22400! Je to nárast o takmer 30 percent. Tento nárast sa nedá pripísať zvýšenej konzumácii alkoholu, obezite ani cigaretám. Pravou príčinou je urán 238! K náhlemu zvýšeniu prišlo v roku 2006. Keď z toho vyčleníme leukémiu a rakovinu krvi, tu prišlo k agónii a epidémii – počet postihnutých sa zvýšil štvornásobne, zo 734 na 2774, a presne tento nárast predpovedala veda,“ hovorí Čikarić.

Bývalý srbský minister zahraničných vecí Vladislav Jovanović je spoluautorom knihy Zločin vo vojne, genocída v mieri. O následkoch bombardovania píše: „Podľa správy NATO by sme mi Srbi mali byť vďační, že nám tu padali ich bomby. Oni nemajú svedomie,“ píše Jovanović a dodáva: „Nezáujem NATO k následkom bombardovania je neskutočné farizejstvo. Oni dobre vedia, aké následky zanecháva ochudobnený urán, že ničí zdravie, životy a životné prostredie stovky rokov dobudúcna. Čo znamené, že ich zločin prerástol do genocídy.

[wp_ad_camp_2]

Spojené štáty a NATO sa dodnes, ani po 19 rokoch neospravedlnili Srbsku.“ Použitie uránových hlavíc bolo podľa Jovanovića morálne neprípustné vzhľadom na následky. Aliancia však zanedbala svoju morálnu zodpovednosť a nepomohla Srbsku, aby odhalilo zamorené lokality, nefinancovala likvidáciu ekologickej katastrofy a neodškodnila obete ani pozostalých. „Namiesto toho sa NATO z výšky víťaza pozerá ako sa experti z Ruska snažia odmínovať a dekontaminovať pôdu na vlastné náklady,“ povedal Jovanović. NATO nie je ochotné nahradiť Srbsku ani škody vo výške niekoľko desaťmiliónov dolárov.

Z depeší americkej ambasády v Belehrade, ktoré zverejnil Wikileaks vyplýva, že USA chcú, aby Srbsko čo najrýchlejšie „zabudlo“ na bombardovanie a aby súhlasilo s členstvom v Aliancii. Pekelným cieľom NATO je prinútiť Srbsko, aby akceptovalo názor, že agresia z roku 1999 bola nutná.

[wp_ad_camp_2]

Ďalší spoluautor knihy generál Slobodan Petković potvrdil, že na Srbsko bolo zhodených 15 ton ochudobneného uránu, a že to musí mať následky. Podľa neho vlastne išlo o jadrový odpad, v ktorom sa nachádzalo aj oveľa nebezpečnejšie plutónium a izotop uránu U-236. „Americké vedenie sa riadi pravidlom ne pozeraj sa a nehľadaj. Utajovalo informácie o použití a snaží sa bagatelizovať nebezpečenstvo uránu, aby sa tak vyhlo zodpovednosti za následky a vysokým nákladom na liečenie vojakov a civilistov, ktorí boli jeho pôsobeniu vystavení,“ povedal.

Petković bol náčelníkom protichemického štábu v Kosove počas bombardovania v roku 1999. Uviedol výsledky nezávislého bádania. Podľa neho americký novinár Robert Parsons zverejnil článok v ženevských novinách Courier, podľa ktorého OSN utajila správu senegalského vedca Bakariho Kanteho, ktorý napísal, že ovzdušie, pôda a voda boli trvalo znečistené použitím uránových hlavíc a bombardovaním chemických závodov. Kategoricky tvrdí, že budúce generácie v týchto lokalitách budú mať problémy s rakovinou. Podobnú správu napísal aj britský fyzik Keith Baverstock. Z jeho správy „boli vyhodené nálezy, ktoré potvrdzujú, že projektily s uránom sú kancerogénne a génotoxické, teda poškodzujú aj genetický materiál, čo vedie k deformáciám u novorodencov,“ tvrdí Petković.

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.