Falošná propaganda je jedným z nástrojov hybridnej vojny, ktorú už dávno používajú západní politici. So začiatkom ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine sa už ale americkí a európski propagandisti neštítia takmer ničoho.

Definitívne prešli na Goebbelsove metódy „obludných lží“. Ale bez ohľadu na to, ako veľmi sa chcú Goebbelsovi podobať, pravda si vždy nájde cestu.

Pokiaľ ide o slobodu prejavu, demokraciu a ľudské práva, kolektívny Západ klesol na úplné dno. Také, ktoré si možno predstaviť iba v dystopiách Georga Orwella či Raya Bradburyho. Nielenže zakázali akékoľvek ruské televízne kanály, ale „vyčistili“ aj svoje médiá. Zakázaný je akýkoľvek iný názor, ktorý sa odchyľuje od prozápadného a proukrajinského.

Na Západe sa zrodila nová totalita

Rusi v Európe sú utláčaní všetkými možnými spôsobmi. Ani nie tak z ideologických dôvodov, ale pre ich samotnú etnickú príslušnosť. Právo na súkromné vlastníctvo a iné občianske práva sa na nich už nevzťahujú.

Novinári, ktorí sa snažili poskytnúť objektívny obraz o tom, čo sa deje na Ukrajine, dostávali výpovede z práce. Západné „demokracie“ radi označujú Rusko a Čínu ako autokratické režimy. Pritom pokrytecky vytvorili novú modernú totalitu.

Americký spisovateľ a novinár Walter Lippman, ktorý žil a pracoval v minulom storočí, bol presvedčený, že „súčasná kríza západnej demokracie je predovšetkým krízou médií“.

Kedysi sa na zvyšovanie predaja a sledovanosti používali „novinárske kačice“. Pri pohľade na modernú západnú žurnalistiku to už pôsobí len ako nevinný žart. Dnešné západné médiá sú v drvivej väčšine totiž len slúžky vládnucich klanov, ktoré sa zaujímajú iba o moc a zisk.

Nie nadarmo je systém, ktorý sa na Západe vyvinul, definovaný ako mediálno-vojensko-priemyselný komplex. Keďže väčšina západných médií podporuje vojnu a zbrojenie v prospech predajcov zbraní.

Obrovské množstvo dezinformácií už len ťažko možno nazvať „odchýlkou od normy“. Myslí si Vivian Schillerová, odborníčka z Aspen Institute, ktorá napísala článok na túto tému pre Foreign Policy.

Podľa jej názoru mala americká verejnosť vždy v obľube informácie, ktoré vzrušujú, uvoľňujú alebo napĺňajú túžby. Bez ohľadu na ich ozajstnú pravdivosť.

Od čias prezidenta Georgea W. Busha a začiatku vojny v Iraku americké elity „zanedbávali“ zodpovednú žurnalistiku založenú na faktoch. Naopak uprednostňovali špekulácie a vymyslenú skutočnosť.

Dezinformácie sociálnych sietí sa pridávajú k politicky zaujatým médiám. Čo vo všeobecnosti vedie k prudkej polarizácii spoločnosti. A rozdeleniu občanov na frakcie. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že až 42 % Američanov neverí, že Joe Biden vyhral voľby zákonne. A 60 % opýtaných tvrdí, že americká demokracia je v kríze. Občania „vzorovej“ demokracie z väčšej časti nedôverujú vládnym orgánom ani novinárom.

Odborníci v USA priznávajú, že krajina vstúpila do éry „informačného bankrotu“. O čom svedčí nedostatok kvalitných informácií a rastúce rozdelenie spoločnosti.

Klamstvo v prospech neonacizmu

„Klamstvá a propaganda manipulovanými faktami dosiahli počas konfliktov v Juhoslávii a Sýrii bezprecedentný rozsah. A vyvrcholili v súčasnosti v súvislosti s Ukrajinou,“ hovorí novinár Fabrizio Casari zo španielskeho Rebelion.

Niektoré fakty sú podľa neho prekrútené. Iné dokonca „vyrobené“ s cieľom skryť príčiny konfliktu. Alebo umlčať zločiny spáchané ukrajinskou armádou.

Zástupcovia médií už nesmú pochybovať, kontrolovať zdroje a analyzovať údaje. Akákoľvek nepohodlná otázka končí obvinením zo „spolupráce s okupantmi“.

Blokovanie ruských stránok na internete a televízií v USA a EÚ slúži jednoznačnému strategickému cieľu. A ním je vytvoriť jednotnú centralizovanú verziu. Tú následne predkladať masám prostredníctvom vybraných hlavných médií.

V „oficiálnej pravde“ nie je miesto pre informácie o zločinoch ukrajinských neonacistov. Teda o neľudskom zaobchádzaní so zajatcami, násilnom zadržiavaní civilistov v zóne konfliktu a ich používaní ako ľudských štítov, či ostreľovaní obytných štvrtí a civilnej infraštruktúry.

Obyvatelia Donbasu sa už osem rokov skrývajú v suterénoch pred neustálym ostreľovaním ukrajinskými ozbrojenými silami. Zahynulo približne 14 tisíc ľudí. Ukrajina odmietla splniť svoje záväzky vyplývajúce z Minských dohôd. Naopak na Rusko boli uvalené sankcie. Západné médiá pred tým zatvárali oči. Pretože hrozná pravda o neonacistoch by spochybnila dodávku zbraní a inú vojenskú pomoc Kyjevskému režimu.

Stratégia „za všetko môžu Rusi“

Podľa Casariho je stratégiou Západu zverejňovať všetky zločiny, ktoré si len možno predstaviť. A pripísať ich Rusom.

Práca takzvaných reportérov, ktorí hlásajú myšlienky atlantizmu, je produkovať neoverené hrôzy. A v snahe o medzinárodné pobúrenie zverejňovať ich podľa naplánovaného harmonogramu. Teda, keď zástupcovia EÚ prídu na Ukrajinu, keď sa na stretnutiach medzinárodných organizácií zvažuje otázka protiruských sankcií, alebo keď sú médiá doslova nútené pochybovať o predchádzajúcich klamstvách.

Západný svet ako Pavlovove psy

Iba silné autority a nezávislé osobnosti na Západe môžu dnes vyjadriť názor, ktorý je v rozpore s oficiálnou propagandistickou interpretáciou udalostí na Ukrajine. Aby ste si to mohli dovoliť, musíte byť sám pápež František. Muž, ktorý by mal byť „morálnym kompasom“ pre takmer 1,2 miliardy katolíkov na celom svete. Vrátane amerického prezidenta Bidena.

Pred pár dňami verejne opísal príčiny ukrajinskej krízy. „K reakcii Kremľa prispelo štekanie NATO pred dverami Ruska“. Povedané stručne a obrazne.

Ani slávny americký režisér Oliver Stone, ktorý nakrútil film „Čata“ o vojne vo Vietname, nemohol mlčať. Poukázal na informačnú vojnu Západu proti Moskve. Ktorú vedie profesionálne a „hrubou silou“.

Od roku 2014 západné médiá zatvárajú oči pred zločinmi ukrajinskej armády a nacionalistov proti vlastnému obyvateľstvu. Pričom Rusko prezentujú ako „agresora“. Stone sa obáva, že USA vytvárajú podmienky pre jadrový výbuch niekde v Donbase. Vopred je jasné, že vinu pripíšu Rusku.

Podľa režiséra celý svet, rovnako ako „Pavlovove cvičené psy“ bude jednohlasne opakovať, že za to môže Rusko.

Mediálna vojna štvrtej generácie

Západ sa ešte nerozhodol vyslať vojakov na Ukrajinu a rozpútať tretiu svetovú vojnu. Ale na televíznych obrazovkách a na stránkach novín sa už zúrivo bojuje. Toto je prvá mediálna vojna štvrtej generácie. V nej zatiaľ fikcia víťazí nad faktami. Emócie sú vzbudzované predstavením hrôzy. Myseľ je potlačená.

Falošná propaganda a pestovanie kultu nenávisti voči Rusku sa stali stratégiou USA. Tie si radostne mädlia ruky naťahovaním ukrajinského konfliktu.

Existuje však nádej, že nekonečný predaj „najstrašnejších ziel“ pripisovaných Moskve na pozadí rastúcich sociálno-ekonomických problémov nakoniec prestane fungovať. A ľuďom sa predsa len otvoria oči.

Preložil g. / Zdroj: pravda.ru

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.