Americké Ministerstvo spravedlnosti v posledních týdnech zintenzívnilo vyšetřování úlohy Deutsche bank ve skandálu s praním špinavých peněz v hodnotě 200 miliard euro (5 bilonů Kč).

Jeden zdroj řekl, že Ministerstvo se soustředí na novou linii vyšetřování a vyšetřuje, zda Deutsche bank pomohla přesunout špinavé peníze z Danske bank (největší dánský věřitel) do Spojených států. Pokud se tak prokáže, mohlo by to vést k velkým finančním pokutám.

 

[wp_ad_camp_2]

Úředníci Ministerstva spravedlnosti (MS), kteří úzce spolupracují s estonskými státními zástupci zhruba rok, začali též spolupracovat se státními zástupci z Frankfurtu, uvedly zdroje. Frankfurtští státní zástupci zkoumají roli Deutsche bank při zpracování plateb pro dánskou banku.

Mluvčí Danske bank uvedl, že nadále spolupracuje s úřady v Estonsku, Dánsku, Francii a Spojených státech.

Státní zástupci z MS a z Frankfurtu se odmítli k celému vyšetřování vyjádřit, avšak dva zdroje agentuře Reuters uvedly,  že vyšetřování má být dokončeno příští rok.

Mluvčí Deutsche bank uvedl, že v posledních letech výrazně zlepšili kontrolu.

 

[wp_ad_camp_2]

Sleduj peníze

Američtí vyšetřovatelé hovořili se současnými a bývalými zaměstnanci Deutsche bank v USA, kteří v minulosti sice vznesli šéfům obavy ohledně možných podezřelých transakcí, ale byli ignorováni, uvedli dva lidé a dodali, že v tom je zapletený i někdo z Danske bank.

Estonští státní zástupci sdílejí svá zjištění o bance Danske v naději, že se budou podílet na výnosech v případě pokut v USA, uvedli zdroje.

Jeden zdroj řekl, že estonští státní zástupci zkoumají více než deset transakcí, které se týkají až dvou miliard dolarů z podezřelých zločineckých fondů. Reuters se nepodařilo zjistit podrobnosti o těchto obchodech.

Deutsche bank v únoru upozornila německé úřady pro dohled nad praním špinavých peněz a státní zástupce na více než milion podezřelých převodů peněz, uvedli dva lidé pět let poté, co vynašeč (insider) v Danske bank spustil poplach.

Frankfurtští státní zástupci také vyslýchali Sylvii Matheratovou, bývalou vysoce postavenou úředníci v Deutsche bank, která měla na starosti právě oddělení proti praní špinavých peněz a řadila se mezi deset nejvýše postavených bankéřů v Deutsche bank.

 

[wp_ad_camp_2]

Matheratová, která letos opustila Deutsche bank, a ostatní, byli vyslechnuti jako svědci, jejichž výpovědi mají sloužit k vytvoření celkového obrazu tohoto mega podvodu, uvedla jistá osoba.

Matheratová to odmítla jakkoliv komentovat. Mluvčí Deutsche bank potvrdil, že byla vyslechnuta jako svědek.

Přeložila tereza | Zdroj: Reuters

Je zcela jasné, že Deutsche bank je časovaná bomba. A jelikož se USA a EU už nekamarádí, tak si to Amíci budou chtít vychutnat. 

 

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.