Americké Ministerstvo spravedlnosti v posledních týdnech zintenzívnilo vyšetřování úlohy Deutsche bank ve skandálu s praním špinavých peněz v hodnotě 200 miliard euro (5 bilonů Kč).

Jeden zdroj řekl, že Ministerstvo se soustředí na novou linii vyšetřování a vyšetřuje, zda Deutsche bank pomohla přesunout špinavé peníze z Danske bank (největší dánský věřitel) do Spojených států. Pokud se tak prokáže, mohlo by to vést k velkým finančním pokutám.

 

Úředníci Ministerstva spravedlnosti (MS), kteří úzce spolupracují s estonskými státními zástupci zhruba rok, začali též spolupracovat se státními zástupci z Frankfurtu, uvedly zdroje. Frankfurtští státní zástupci zkoumají roli Deutsche bank při zpracování plateb pro dánskou banku.

Mluvčí Danske bank uvedl, že nadále spolupracuje s úřady v Estonsku, Dánsku, Francii a Spojených státech.

Státní zástupci z MS a z Frankfurtu se odmítli k celému vyšetřování vyjádřit, avšak dva zdroje agentuře Reuters uvedly,  že vyšetřování má být dokončeno příští rok.

Mluvčí Deutsche bank uvedl, že v posledních letech výrazně zlepšili kontrolu.

 

Sleduj peníze

Američtí vyšetřovatelé hovořili se současnými a bývalými zaměstnanci Deutsche bank v USA, kteří v minulosti sice vznesli šéfům obavy ohledně možných podezřelých transakcí, ale byli ignorováni, uvedli dva lidé a dodali, že v tom je zapletený i někdo z Danske bank.

Estonští státní zástupci sdílejí svá zjištění o bance Danske v naději, že se budou podílet na výnosech v případě pokut v USA, uvedli zdroje.

Jeden zdroj řekl, že estonští státní zástupci zkoumají více než deset transakcí, které se týkají až dvou miliard dolarů z podezřelých zločineckých fondů. Reuters se nepodařilo zjistit podrobnosti o těchto obchodech.

Deutsche bank v únoru upozornila německé úřady pro dohled nad praním špinavých peněz a státní zástupce na více než milion podezřelých převodů peněz, uvedli dva lidé pět let poté, co vynašeč (insider) v Danske bank spustil poplach.

Frankfurtští státní zástupci také vyslýchali Sylvii Matheratovou, bývalou vysoce postavenou úředníci v Deutsche bank, která měla na starosti právě oddělení proti praní špinavých peněz a řadila se mezi deset nejvýše postavených bankéřů v Deutsche bank.

 

Matheratová, která letos opustila Deutsche bank, a ostatní, byli vyslechnuti jako svědci, jejichž výpovědi mají sloužit k vytvoření celkového obrazu tohoto mega podvodu, uvedla jistá osoba.

Matheratová to odmítla jakkoliv komentovat. Mluvčí Deutsche bank potvrdil, že byla vyslechnuta jako svědek.

Přeložila tereza | Zdroj: Reuters

Je zcela jasné, že Deutsche bank je časovaná bomba. A jelikož se USA a EU už nekamarádí, tak si to Amíci budou chtít vychutnat. 

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.