;

V den, kdy měli do země dorazit mezinárodní vyšetřovatelé z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), aby zjistili, zda byly před týdnem v Dúmě použity chmeické zbraně, spustily Spojené státy americké, Velká Británie a Francie vojenský útok na Sýrii.

 

 

Jako záminka jim posloužil údajný útok ze 7. dubna chemickými zbraněmi ve městě Dúmá, ačkoli existují silné pochybnosti, zda k němu vůbec došlo. S tvrzením přišla pouze organizace Bílé přilby, oficiálně nestranná humanitární nevládní organizace složená z dobrovolníků, bez příslušnosti k jakémukoliv politickému nebo vojenskému činiteli a se závazkem poskytovat služby komukoliv, kdo je potřebuje, ve skutečnosti však přímo financována Velkou Británií, USA, které nyní útočí na Sýrii, a dalšími západními vládami.

Právě Bílé přilby zveřejnily i video, které má útok dokazovat. Pracovníci Bílých přileb na něm omývají děti hadicemi s vodou a dávají jim respirátory, avšak nedokazuje nic kromě toho, že na něm omývají děti hadicemi a dávají jim dýchat do respirátorů. Video přináší více otázek než odpovědí.

Údajný chemický útok měl přijít poté, co syrská armáda Bašára Asada vítězila proti islamistům (které finančně podporují právě Spojené státy, Velká Británie a spol.) na všech frontách, a tak by byl útok chemickými zbraněmi na civlisty, kterým by dosáhl vojenskému útoku ze strany USA, naprosto nelogický.

 

 

Navíc ještě dlouho před údajným chemickým útokem sami Syřané, ale i Rusové varovali, že se chystá provokoace a Asad bude obviněn z použití chemických zbraní. Stává se jakousi smutnou tradicí, že Západu stačí říct „my máme důkazy“, i když žádné nemá nebo je nechce ukázat, načež zaútočí na suverénní zemi. Stačí vzpomenout na katastrofální válk v Iráku 2003, která proběhla podle stejného scénáře a z níž se region už nikdy nevzpamatoval.

„Právě probíhá kombinovaná operace ve spolupráci s ozbrojenými složkami Francie a Spojeného království,“ prohlásil americký prezident Trump při vystoupení k národu v noci na sobotu našeho času. Při útoku byly použity střely s plochou dráhou letu Tomhawk, jejichž cílem byla řada cílů v Sýrii.

V Damašku svědci ohlásili několik hlasitých výbuchů, na internetu se objevila videa odpalovaných raket syrské protivzdušné obrany. Východně od Damašku byl zaznamenán obrovský požár a reportér AP informoval, že při útocích nebe zoranžovělo.

 

 

Ministr obrany James Mattis uvedl, že se jedná o jednorázový úder, jehož cílem je odradit syrského prezidenta Bašára Asada od dalšího použití chemických zbraní. Ten tvrdí, že žádné nepoužil.

To ale není překážkou k válce. Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy, Francie a Británie bojují proti barbarství. „Tyto zločiny neprovedl člověk, ale monstrum,“ obvinil šéf Bílého domu syrského prezidenta Bašára Asada. Chemický útok byl podle Trumpa „významnou eskalací v používání chemických zbraní tímto velmi strašným režimem“. Trump zdůraznil, že je připraven v útocích pokračovat, dokud Sýrie neustane v používání chemických zbraní.

 

 

Žádné důkazy od válek v Jugoslávii, Afghánistánu a Iráku v roce 2003 již zkrátka k bombardování nejsou potřeba. Scénář je stále stejný.

 

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.