;

Na konci února byl na pobřeží v jižní části Španělska mořem vyplavený mladý mrtvý vorvaň. Vědci teď zveřejnili šokující výsledky pitvy. V útrobách mladého samce objevili devětadvacet kilogramů plastového odpadu tvořeného lany, sítěmi, plastovými taškami a barely.

Na pitvě deset metrů dlouhého a šest tun vážícího tvora pracovali experti z El Valle Wildlife Rescue Centre, kteří si myslí, že zemřel na zánět pobřišnice a že infekce se mohly dostat do vorvaně právě kvůli enormnímu množství plastu, na který se vážou.

Vzhledem k tomu, že se do světových moří dostane každý rok zhruba 8 000 000 tun plastu, to není až tak překvapivé.

Přítomnost plastů v mořích a oceánech je jednou z nějvětších hrozeb pro zachování podmořského života, neboť stále více zvířat uvázne v plastech nebo pozřou velké množství plastů, které zařpičiní jejich smrt,“ řekl Consuelo Raosauro, který má ve vládě v Murcijském regionu na jihovýchodě Španělska na starost životní prostředí.

Před měsícem shodou okolností experti varovali, že se v Tichém oceánu nachází 79 000 tun plastového odpadu a zabírají třikrát větší oblast než Francie. Ve filmu Modrá planeta II na tento problém upozornil i přírodovědec David Attenborough.

 

Jako průvodce filomem Attenborough upozornil diváky, že pokud se množství pastu v oceánch nesníží, mořský život bude na mnoho set let otráven.

Podobných případů, jako je nebohý španělský vorvaň, přitom vědci zaznamenali už mnoho. Například roku 2016 podobným způsobem zemřelo třináct vorvaňů; těla měli plná velkých kusů plastu – v těle jednoho z nich vědci našli třináctimetrovou síť, v jiném sedmdesáticentimetrový kus umělé hmoty pocházející z automobilu. Vloni byl zase na norském pobřeží nalezený vyplavený vorvaňovec zobatý; při pitvě se ukázalo, že má v těle obrovské množství plastu včetně nejméně 30 velkých igelitových tašek.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.