Ředitel syrské organizace pro lidská práva Ahmad Kazem řekl, že americká tajná služba připravuje provokaci týkající se chemických zbraní v blízkosti al-Tanf v Sýrii a že jeho cílem bude zasadit klín mezi Damašek a Syrské Kurdy.

Kazem si myslí, že existuje velmi silná pravděpodobnost provokace. „Připravuje se s cílem způsobit rozkol mezi kurdskou a syrskou armádou,“ řekl.

V pondělí mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konashenkov uvedl, že ministerstvo obdrželo informace z mnoha zdrojů, že militanti Syrské osvobozenecké armády a specializované operační jednotky USA připravují útok pod falešnou vlajkou, který zahrne použití jedovatých látek v oblasti Deir ez-Zor na východě Sýrie.

[wp_ad_camp_2]

Spojené státy, Velká Británie a Francie zahájily v dubnu raketový útok proti Sýrii poté, co tvrdili, že jde o chemický útok v Douma, východní Ghuta. Damašek a Moskva tento útok odsoudili a poukázali na to, že tripartita neposkytla žádný podstatný důkaz toho, že šlo skutečně o chemický útok.

Spojené státy zaujímají zónu 54 km kolem své vojenské základny v al-Tanf, kde se cvičí a vybavují ozbrojené syrské opoziční sily. Situace v nedalekém uprchlickém táboře Rukban kontrolovaného USA je nazývána „humanitární katastrofou“ a odhaduje se, že zde je více než 60 000 uprchlíků. Ruský ministr obrany obvinil al-Tanf z „chrlení mobilních skupin ISIS, kteří se snaží podniknout podvratné teroristické operace proti syrským vojákům a civilistům.“

V al-Tanf připravují tajné služby Spojených států v koordinaci s Daesh (ISIS), aby provedly provokaci totožnou s tou, která se konala v Doume, řekl Kazem.

Překlad: tereza. Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.