Úlomky ukrajinskej rakety padnutej na poľskom poli sa môžu stať zámienkou na zásah Varšavy proti Ukrajine. Poľsko by sa tak pomstilo za dejinné porážky a vrátilo „späť domov“ Ľvov a Ternopiľ.

Raketa nemohla priletieť z Ruska

Poľské úrady a velenie NATO „neochotne“ pripustili, respektíve „sú pripravení pripustiť“, že do poľského Przevodowu nespadla ruská úderná raketa. Ale časti ukrajinskej rakety protivzdušnej obrany.

Samozrejme, radi by obvinili Rusko. Lenže, „boss“ má iný názor. Ešte v noci totiž Joe Biden jednoznačne partnerom a zároveň svetu oznámil, že to „neboli ruské rakety“.

„Existujú predbežné informácie, ktoré to vyvracajú. Ešte to nie je úplne potvrdené, ale podľa dráhy letu nemohla byť raketa vystrelená z Ruska,“ povedal Biden.

Keďže je to „nepravdepodobné“ pre amerického prezidenta, to znamená, že je to „nepravdepodobné“ pre všetky krajiny NATO. Preto i Poliaci musia „s ťažkým srdcom“ pripustiť, že raketa bola ozaj ukrajinská.

Navyše v terajších časoch „modernej vojny“ si všetky zainteresované strany vedia nájsť dráhu akejkoľvek rakety podľa satelitných snímkov. Nehovoriac o tom, že súčasné systémy protivzdušnej obrany pracujú „s vysokou presnosťou a veľmi rýchlo“.

Útok na územie Poľska bez pochýb spôsobil 540. Ženijný raketový pluk Ivana Vygovského Letectva ozbrojených síl Ukrajiny. Táto jednotka umiestnená v osade Kamenka-Bugskaja v Ľvovskej oblasti začala bojovú službu len pomerne nedávno. Presne 14.januára tohto roku. A už sa dokázala „presláviť“. Bohužiaľ úderom na „spojencov“ v Poľsku. Keby išlo „len“ o traktor. Zabili i dvoch poľských civilistov.

„Niet pochýb“

Že raketa, ktorá „náhodou“ priletela do Poľska a zabila dvoch roľníkov, bola ukrajinská, vôbec nič nemení na príležitosti, aby „verní“ niekdajšiemu Poľsko-Litovskému spoločenstvu známemu dejinám ako Rzeczpospolita, nevyužili príležitosť.

Pre „verných“ v Poľsku je to šanca naozaj vstúpiť do „ukrajinských záležitostí“. Samozrejme, pod zámienkou zaistenia bezpečnosti územia a občanov Poľska. A tiež pod zámienkou obnovenia „historickej spravodlivosti“. A medzitým „sa zároveň pomôže ukrajinským spojencom“.

Čo je vlastne Ukrajina?

Ukrajina sa možno na prvý pohľad zdá ako celkom jednotný celok. Lenže ide len o umelo vytvorený štát. V skutočnosti sa skladá z troch úplne odlišných častí.

Východná Ukrajina je historické „Malé Rusko“. Bez „Veľkého Ruska“ by neexistovala. Stredná Ukrajina je priestor bez prístupu k moru. Znamená Kyjev a Dneper. To je tá skutočná Ukrajina Bohdana Chmeľnického a neskôr legendárnych „Hetmanov“. A Západná Ukrajina je historicky spojená s Rakúsko-Uhorskou ríšou a Poľským kráľovstvom.

Čo je vlastne Poľsko?

Poľsko získalo späť svoju nezávislosť, keď sa mu v roku 1917 podarilo odtrhnúť od cárskej Ruskej ríše. Až do roku 1939 patrili Poľsku i „východné predmostia“. Od Litvy na severe cez bieloruské Polesie, cez Ľvov a Ternopiľ po južné hranice Haliče.

Práve tieto územia neskôr začlenil Josif Stalin do Sovietskeho zväzu po vyhratej Vlasteneckej vojne. Presnejšie do zväzových republík Litvy, Bieloruska a Ukrajiny. Práve tieto územia väčšina Poliakov stále považuje za neoprávnene odňaté pôvodnému Poľsku.

Samozrejme, na Viľnius a Polesie môžu Poliaci momentálne zabudnúť. Ale Ľvov a Termopiľ by sa v terajších podmienkach pokojne poľskými stal mohli.

„Poľská mapa Ukrajiny“

Poľská televízia už v marci tohto roka zverejnila možnú mapu „budúcej Ukrajiny“. Na nej spomínané „Malé Rusko“ s pobrežím Čierneho mora patria Rusku. Poľsku by mali pripadnúť niekdajšie vojvodstvá Ľvov, Ternopiľ, Ivano-Frankivsk, Volyň a Rivne.

Autor „poľskej mapy Ukrajiny“ bol „dejinne spravodlivý“ a prisúdil Maďarsku Zakarpatsko s Užhorodom.

Bývalý ukrajinský poslanec Iľja Kiva vraví, že takýmito gestami Západ jasne dáva najavo, že zmeny hraníc Ukrajiny by vôbec neboli prekvapením.

Nie je Poľsko ako Poľsko

Oficiálna Varšava prirodzene uznáva celistvosť terajšej Ukrajiny. Ale medzi diplomatickými postojmi a skutočnosťou je vždy „veľký rozdiel“.

Najvyššia Rada Ukrajiny už prijala „Zákon o osobitnom postavení poľských občanov na území Ukrajiny“. Cieľom má byť „integrácia“ oboch štátov. Takže Poliaci majú na Ukrajine vďaka tomuto zákonu v podstate takmer rovnaké práva ako Ukrajinci. Hlavné je, aby „bojovali proti Rusom“.

V ozbrojených silách Ukrajiny je veľa poľských žoldnierov. Ich celkový počet údajne už dosiahol dve brigády. „Integrácia Ukrajiny a Poľska“ ale môže z „nevinného“ boja proti nenávideným Rusom postúpiť na inú úroveň. „Poľskí mierotvorcovia“ by totiž mohli vstúpiť na územie dnešnej Ukrajiny nie preto, aby bojovali proti Rusom, ale aby vrátili Rzeczipospolita jej pôvodnú slávu.

A Poľsko by bolo vlastne „spasiteľom Západnej Ukrajiny“. Veď predsa terajšie vedenie Ukrajiny nemôže zaistiť bezpečnosť hraníc Poľska. Takže riešenie sa zdá byť jednoduché. Vyhlásiť Ľvov, Ternopiľ a Rivne za poľské mestá. Potom ich Rusi určite prestanú bombardovať. Už by to bolo predsa územie NATO.

Už „to vidia“ i Belgičania

Zmienku o poľských plánoch na rozdelenie Ukrajiny už uverejnil i belgický portál Moderná diplomacia. Uviedol, že „plán oživiť Poľsko v jeho dejinných hraniciach vznikol dávno pred špeciálnou operáciou Ruska na Ukrajine“. A že poľským plánom bolo presne to, čo urobili Rusi na východe súčasnej Ukrajiny. Teda obsadenie územia a uskutočnenie referend o vstupe do štruktúr Ruska.

Prirodzene počas oficiálnych rokovaní nikto možné rozčlenenie Ukrajiny nikdy nespomenul. Možno sa takéto diskusie uskutočnili medzi diplomatmi európskych krajín a krajín NATO. Tajne, samozrejme.

A čo Rusko

Dejinne vlastne hranice Ruska so Západom vždy viedli pozdĺž hraníc Poľska. Z času na čas sa síce „mierne posúvali“, ale Varšava bola vždy hlavným mestom Poľska a súčasťou Ruskej ríše.

Možno nastal opäť okamih „vrátiť staré dobré časy“.

Preložil g. / Zdroj: Tsargrad

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.