Žluté vesty se nyní objevily i v Portugalsku! Několik stovek z hnutí „žlutých vest“, inspirovaných francouzským hnutím, vyrazilo do ulic po celém Portugalsku a pokusili se zastavit dopravu.

Zhruba 100 protestujících neustále chodilo přes přechody na centrálním náměstí v Lisabonu a blokovali tak dopravu. V městě Braga zablokovali již před tím přístupové silnice.

„Důvodem, proč jsem dnes vstoupil do tohoto protestu, je, že je to opravdu hlas lidí. Hnutí není propojeno s žádnou politickou stranou a prostě chceme říci vládě, že jsme unavení z korupce, jsme unaveni z daní, jsme unaveni platit, abychom udrželi u moci politickou třídu,“ uvedl 50letý Joao Viana, jeden z demonstrujících.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Portugalsko nemá takovou historii demonstrací jako Francouzi, kteří inspirovali hnutí Žluté vesty, nicméně portugalská socialistická vláda dala uvést do pohotovosti 20.000 policistů.

V žádném z cílů v Lisabonu nedošlo k žádnému významnému zpoždění nebo přerušení provozu.

Hnutí ve Francii se změnilo z daňového protestu na mnohem širší protest proti ekonomickým reformám francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a jeho elitářské vlády.

Macronova popularita od doby kdy byly zvolen prezidentem klesá na nynější rekordní minimum 18 procent.

Žluté vesty nyní protestují v Belgii, Nizozemsku, Švédsku, Německu, Británii a nyní v Portugalsku. První protesty se objevily i v Londýně.

zdroj: 9

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.