Kovový monolit se 26. listopadu objevil v Rumunsku na kopci Batca Doamnei ve městě Piatra Neamt v severovýchodní župě Neamt. Vypadá stejně jako ten, který údajně zmizel z pouště v Utahu v USA poté, co se tam objevil v polovině listopadu. 

Úřady uvedly, že vlastník objektu je stále neznámý, ale ten, kdo jej na kopec umístil, si měl vyžádat povolení od rumunského ministerstva kultury.

Nachází se několik metrů od nejstarší historické památky ve městě, známé dácké pevnosti Petrodava. Pevnost byla pravděpodobně zničena Římany ve 2. století n.l., ale části městských hradeb se dochovaly dodnes.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Monolit měří asi čtyři metry (13 stop), je lesklý a trojstranný. Jedna jeho strana směřuje k hoře Ceahlau, kterou místní nazývají Svatá hora, což je jedna z nejznámějších hor v Rumunsku a patří mezi sedm přírodních divů země.

Podobný monolit nedávno údajně zmizel v poušti v americkém státě Utah. Kovový obelisk byl zapuštěn do červené hlíny.

Členem výpravy, která monolit objevila, byl pilot vrtulníku Bret Hutchings. Obelisk popisuje jako „nejpodivnější věc, se kterou se za všechny roky létání setkal.“ Pro místní zpravodajský kanál KSL TV uvedl, že podle podle jeho názoru obelisk na místo instaloval „umělec nové generace“ nebo fanoušek filmu 2001: Vesmírná odysea.

Kulturní referentka Neamtu Rocsana Josanu uvedla: „Začali jsme zkoumat podivný vzhled monolitu. Je umístěn na soukromém pozemku, v chráněné oblasti na archeologickém nalezišti, ale stále nevíme, kdo je jeho vlastníkem. Před tím, než je možné cokoli na toto místo instalovat, je potřeba požádat o povolení od naší instituce, které musí poté schválit ministerstvo kultury.“

Vyšetřování je v běhu.

Pro tadesco přeložila hana | Zdroj: mirror.co.uk

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.