Spořádaný britský odchod z Evropské unie na základě britskou vládou odsouhlaseného návrhu smlouvy o vystoupení bude podle šéfa unijního vyjednávacího týmu Michela Barniera základem pro vznik ambiciozního a strategického partnerství mezi EU27 a Británií stojící mimo evropský blok. Barnier to řekl novinářům poté, co dnes zástupce vlád 27 států unie seznámil s posledním vývojem brexitových rozhovorů.

Země unie podporují text smlouvy, na které se na pracovní úrovni shodli před týdnem vyjednavači obou stran. Politicky by ji měli v neděli na summitu odsouhlasit šéfové států a vlád EU27. Podle rakouského ministra pro EU Gernota Blümela je skoro šestisetstránkový dokument „spravedlivý kompromis“. Barnier doplnil, že podpora ze strany 27 států ho těší.

 

[wp_ad_camp_2]

 

S navrženým textem rozvodové dohody už minulou středu souhlasila britská vláda. Premiérku Theresu Mayovou ale nyní čeká zásadní test, když bude muset dokument prosadit ve skeptickém britském parlamentu.

Vzbouřenci proti brexitovému plánu Mayové z řad euroskeptických poslanců její Konzervativní strany se snaží získat posledních několik zákonodárců, aby Mayové mohli vyslovit nedůvěru jako lídryni strany. Pokud by taková nedůvěra byla vyslovena, musela by Mayová skončit i jako předsedkyně vlády.

K uspořádání hlasování konzervativních poslanců je zapotřebí, aby o to písemně požádalo nejméně 48 z nich (tedy 15 procent). Podle bulvárního deníku The Sun se již takto pro hlasování veřejně či tajně vyslovilo 42 poslanců. Server BBC News s odvoláním na zdroje z Konzervativní strany píše, že potřebný práh již byl překročen.

Sir Graham Brady, předseda výboru, u kterého se dopisy scházejí, v neděli uvedl, že 48 žádostí ještě není. Dnes v britském tisku dokonce některé poslance obvinil, že ohledně poslání svých dopisů lhali. Dodal, že on sám je přesvědčen o tom, že vyslovení nedůvěry Mayové by ničemu neprospělo. Kolik dopisů se sešlo, dnes ale Brady nechtěl prozradit s tím, že „to neví ani jeho žena.“

 

[wp_ad_camp_2]

 

Pokud by k hlasování, které bývá tajné, skutečně došlo a Mayová by ho vyhrála, znamenalo by to, že její pozici by rok nikdo v rámcim Konzervativní strany nesměl zpochybnit.

Prezident Konfederace britského průmyslu (CBI) John Allan dnes premiérku podpořil. Na výroční konferenci svazu mimo jiné řekl, že odchod Británie z EU bez dohody by měl negativní důsledky pro britskou ekonomiku, kterou podle něj poškozují už současné zmatky. Podle britského tisku se tak přidal k rostoucímu počtu britských podnikatelů, kteří varují před ničivými důsledky neřízeného brexitu na hospodářství Spojeného království.

zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.