Zpráva zvláštní pozorovatelské mise OBSE na Ukrajině (SMM) nezmínila přítomnost ruské armády v zemi, uvedl šéf mise Ertugrul Apakan.

Během zasedání Rady bezpečnosti OSN zástupce Ukrajiny Vladimir Jelčenko uvedl, že v Donbasu je ruská armáda a zbraně. Podle jeho názoru je to v rozporu s deklarovanou snahou Moskvy vyřešit situaci na východě Ukrajiny.

Stálý zástupce Ruska v OSN Vasilij Nebenzia požádal zástupce OBSE, aby vyjádřil postoj organizace k této otázce.

V reakci na to Apakan uvedl, že zprávy mise obsahovaly pouze „konkrétní fakta“, které neumožnily hovořit o přítomnosti ruských vojsk v Donbasu.

„Musím říct, že aby se předešlo jakémukoli nedorozumění, v těchto zprávách nebyly žádné odkazy na armádu,“ zdůraznil.

Vedoucí monitorovací mise také řekl, že dříve se objevovaly informace, že kdosi viděl „osoby ve vojenských uniformách, kteří tvrdili, že jsou z Ruska a dalších zemí, stejně jako žoldnéři“ a „vozidla s ruskými vlajkami, ale že neznají jejich původ.“

 

[wp_ad_camp_2]

Jedná se o zcela zásadní otázku, která je Ukrajinou a Západem zmýtizována do podoby „ruské agrese“, a která za pomoci ideologů nové studené války a zbrojařského průmyslu zavedla svět do nynějšího napjatého stavu.

V tvrzení lídrů pomajdanovského režimu, že na jihovýchodě operuje ruská armáda o počtu nejméně 10.000 vojáků spočívá spor s Ruskem. Ve výkladu ukrajinské vlády jde o „válku s Ruskem“, zatímco Moskva poukazuje, že není stranou občanské války na Ukrajině, kterou vyprovokoval Kyjev.

Lživá tvrzení o přítomnosti ruské pravidelné armády v Donbasu zní pravidelně z úst prezidenta Petro Porošenka. Takže v červnu 2015 Porošenko v rozhovoru s italským deníkem Corriere della Sera uvedl, že na Ukrajině bylo přítomno 200 tisíc ruských vojáků. Později řekl americkému kanálu CBS News následující: „Potvrdili jsme údaje, že v různých obdobích počet pravidelné ruské armády na okupovaném území činil od deseti tisíc do 2,5 tisíce“. Aby zase španělský deník El Pais ujišťoval: „Na suverénním ukrajinském území bylo nelegálně přítomno 60 000 ruských vojáků!“

Je přitom zvláštní, že žádné západní zpravodajské služby (na jihovýchodě Ukrajiny operují stovky vojenských „poradců“ zemí NATO) nepřišly s důkazy, které by ukrajinské tvrzení podpořily. Přesto tiše ponechávají tomuto mýtu volné pole působnosti jak v médiích (zvláště české sdělovací prostředky s chutí papouškují tyto dezinformace), tak v projevech politiků o „ruské agresi“.

zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.