Rakousko zavede nepřetržité sledování islamistů pomocí elektronického náramku. Jeho nasazení může nařídit soud. Náramek neustále předává monitorovací službě údaje o pohybu jeho nositele. V případě násilného zásahu – například při přestřižení vyšle nouzový signál, který přivolá zásahovou jednotku policie. Náramky mají být nasazeny všem, kteří se zapojili do teroristických aktivit Islámského státu (ISIL) a po jeho porážce se vrátili do Rakouska.

„Na základě našeho zákonodárství, a sice že příslušnost k teroristické skupině je trestný čin, je možné tyto lidi potrestat již za úmysl připojit se k IS. A je to tak dobře. Když se podíváme na čísla, vidíme, že z více než 300, kteří se pokusili vydat se na cestu nebo se na cestu vydali, asi polovina zemřela v boji a druhá polovina se vrátila do Rakouska. Část je za mřížemi, tedy tam, kam patří, ti ostatní si ale svůj trest již odpykali a jsou tedy na svobodě.“, řekl na tiskové konferenci rakouský kancléř Sebastian Kurz.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Ti, kteří si trest odpykali mohou podle něj nadále představovat masivní hrozbu pro bezpečnost, což dokázal dramatickým způsobem atentát z minulého týdne. „Proto jsem rád, že jsme se dohodli na tom, že proti těm, kdo nás ohrožují, budeme rozhodně postupovat, pokud se zdržují na území Rakouska. To znamená v budoucnosti podrobení těchto pachatelů určitým opatřením, i když si svůj trest již odpykali, dokud nebudou uznáni za „deradikalizované.“ To znamená, řečeno jednoduše, že stejně jako u pachatelů s duševní poruchou budeme tyto lidi držet zavřené, abychom před nimi chránili obyvatelstvo.“, řekl Kurz.

Ti, kteří byli propuštěni z vězení přednedávnem a jsou na svobodě, budou podle kancléře podrobeni elektronickému dohledu, a budou nosit elektronický náramek na ruce nebo na noze.

„To je velký zásah, ale z mého úhlu pohledu je to nezbytný krok, abychom minimalizovali riziko ohrožení našich občanů. Znamená to tedy, že v budoucnosti nepůjde jen o to, aby si tito lidé odpykali trest za svůj čin, ale aby byli pod dohledem i poté. Musíme použít všechny prostředky, abychom chránili naše obyvatelstvo, protože mnozí tito lidé jsou prostě časované bomby.“, řekl rakouský kancléř.

Převzato z FB profilu MUDr. Ivana Davida

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.