V Tádžikistánu byla neutralizována ilegální teroristická skupina spadající pod Stranu islámského obrození, která je v zemi zakázána. Informovalo o tom centrum pro vztahy s veřejností Státního výboru pro národní bezpečnost.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Speciální operace proběhla v únoru a bylo při ní zadrženo 14 lidí. Skupina plánovala, že spáchá teroristický útok velkého rozsahu během oslav svátku Nourúz.

Zároveň se připravoval i útok na 201. ruskou vojenskou základnu v Dušanbe.

Podrobnosti vyšly najevo po soudním řízení. Všechny zadržené uznal soud vinnými a obvinil je ze žoldnéřství, organizace aktivit extremistické skupiny, protiprávního překračování hranic, a také z terorismu.

Soud v Dušanbe odsoudil dva zakladatele skupiny, 25letého Fachriddina Gulova a jeho příbuzného Machmudžona Azamova, ke 26 letům odnětí svobody. Ostatní obvinění byli odsouzeni na 7 let.Teroristé absolvovali speciální výcvik na základně nedaleko Dželálábádu a poté se účastnili bojových operací v jednotkách IS.

Vojenský výcvik financovala Strana islámského obrození.

Velvyslanectví v Tádžikistánu vyzvalo Rusy, kteří plánují navštívit zemi, aby dbali opatrnosti a vyhýbali se málo osídleným či špatně dostupným místům. Diplomatické zastoupení již zpřísnilo bezpečnostní opatření.

 

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.