Po pátečním uzavření kalifornské Silicon Valley Bank (SVB) totéž provedl regulační úřad státu New York v neděli, kdy se do problémů dostala tamní Signature Bank. Zároveň americká vláda v neděli podnikla mimořádné kroky ve snaze zabránit rozsáhlé krizi finančního sektoru, jakou svět zažil před patnácti lety.

SVB převzala americká státní Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC), která bankovní vklady reguluje. Důvodem byly masivní výběry venture kapitálových klientů, jejichž výše dosáhla ke čtvrteční půlnoci celkem 42 miliard dolarů. Jednalo se tedy téměř o čtvrtinu depozit banky. K pádu banky přispěla i čtvrteční nevhodná komunikace šéfa banky Grega Beckera směrem ke klientům. Ve videohovoru vyzýval ke klidu. Rozhovor pak zakončil větou: „Poslední věc, kterou potřebujeme, je panika.“ Právě ta byla posledním impulzem k opačnému chování firem.

Ministerstvo financí, Fed a FDIC představily plán na omezení následků pádu SVB a uvedly, že náklady nebudou hradit daňoví poplatníci.

Federální regulační orgány v neděli oznámily, že byla uzavřena další banka a že vláda zajistí, aby všichni vkladatelé banky Silicon Valley, která zkrachovala v pátek, byli v plné výši vyplaceni, protože Washington spěchá, aby se následky pádu této velké instituce nerozšířily po celém finančním systému.

Ministerstvo financí, Fed a FDIC ve společném prohlášení oznámily, že „vkladatelé budou mít od pondělí 13. března přístup ke všem svým penězům“. Ve snaze uklidnit obavy ohledně toho, kdo ponese náklady, agentury uvedly, že „žádné ztráty spojené s řešením krize banky Silicon Valley nebudou nést daňoví poplatníci“.

Agentury rovněž uvedly, že odškodní vkladatele banky Signature Bank, kterou podle vládních informací v neděli uzavřely newyorské bankovní regulační orgány. Státní úředníci uvedli, že tento krok učinili „s ohledem na události na trhu, sledování tržních trendů a úzkou spolupráci s ostatními státními a federálními regulačními orgány“ s cílem chránit spotřebitele a finanční systém.

Prezident Biden v neděli večer uvedl, že opatření byla přijata na jeho pokyn a že v pondělí ráno pronese prohlášení o bankovním systému.

Pád Signature je třetím významným krachem banky během jednoho týdne. Silvergate, kalifornská banka, která poskytovala úvěry kryptoměnovým společnostem, minulou středu oznámila, že ukončí svou činnost a zajájí likvidaci svých aktiv.

Uprostřed krachu Fed rovněž oznámil, že se souhlasem ministerstva financí zřídí program nouzových úvěrů, který bude poskytovat financování způsobilým bankám a pomůže jim zajistit, aby byly schopny „uspokojit potřeby všech svých vkladatelů“.

Obavy z rozsáhlých problémů v bankovním sektoru začaly vážně poté, co FDIC. v pátek převzal banku Silicon Valley, čímž se pod kontrolu regulátora dostaly vklady klientů v hodnotě téměř 175 miliard dolarů. Úpadek této banky byl největším od hluboké finanční krize v roce 2008. Zatímco její klienti s vklady do 250 000 dolarů byli pojištěni u FDIC, banka měla velké množství účtů nad touto hranicí – a neexistovala žádná záruka, že tito klienti, mezi nimiž byly i malé podniky, dostanou své peníze v plné výši.

Tato skutečnost o víkendu otřásla bankovním sektorem. Úředníci a ekonomové se obávali, že lidé s nepojištěnými účty v jiných regionálních bankách by se mohli začít obávat o bezpečnost svých vlastních vkladů – což by je mohlo přimět k tomu, aby v honbě za bezpečím své peníze vybrali a přesunuli je do větších bank.

Například banka Signature, stejně jako Silicon Valley Bank, měla značný podíl velkých a nepojištěných vkladů – takových, kterých se pozorovatelé obávali. V pátek zaznamenala silný úbytek vkladů, uvedla osoba obeznámená se situací, ačkoli v neděli se zdálo, že se situace stabilizovala.

Strach z nákazy a rychlost narůstajících problémů podnítily dramatické oznámení v neděli večer. Vláda se snažila prodat Silicon Valley Bank soukromé společnosti a nalezení kupce je stále možné. Jeden z představitelů ministerstva financí však v neděli uvedl, že regulační orgány se nakonec rozhodly pokračovat v plánu na odškodnění vkladatelů, částečně proto, že pro potenciálního kupce se ukázalo jako náročné prověřit do pondělí účetní knihy banky.

Agresivní kroky na záchranu vkladatelů zkrachovalé banky a na podporu bankovního sektoru jako celku ukázaly, že úředníci se začali obávat, že problémy, které se začátkem týdne objevily v bance Silicon Valley, a které souvisely s nedávným rychlým růstem úrokových sazeb v souvislosti s bojem Fedu proti inflaci, by mohly přerůst v celosystémovou krizi, pokud nebudou zastaveny.

Zdroj: New York Times

Pojištění vkladů je v USA ještě větší pohádka, než v EU. By mě zajímalo, kde chce Chazarská mafie vzít další peníze, když je úplně švorc?!

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.