Americká spravodajská komunita „reagovala“ na odhalenia Seymoura Hersha o poškodení Severných prúdov (Nord Stream). Z akcie obvinila Ukrajinu. Zdalo by sa, že je ťažké predstaviť si neohrabanejšiu prácu v oblasti propagandy. Opak je ale pravdou. Za týmto „akrobatickým“ kúskom treba zrejme vidieť odmietnutie Nemecka dodať Ukrajine tanky.

Šok pre Kyjev

„Piliere americkej serióznej žurnalistiky“ New York Times a Washington Post a s nimi nemecké „seriózne“ noviny Die Zeit a nemecké „verejnoprávne“ ARD a SWR informovali s odvolaním sa na „predstaviteľov americkej rozviedky a ďalších zainteresovaných“ o „dostupných dôkazoch“. Na ich základe by za Severné prúdy mali byť zodpovedné ak nie priamo vládne orgány Ukrajiny, tak každopádne pôvodom Ukrajinci. Kyjevský režim účasť popiera.

Informačná kampaň odštartovala 7.marca. Jej na prvý pohľad čitateľným účelom je odôvodniť zníženie alebo úplné zastavenie pomoci Ukrajine. Minimálne niektorými západnými krajinami. Najmä Nemeckom.

„Zástupcovia spravodajských služieb a diplomacie USA a Európy majú podozrenie, že za sabotáž môžu byť zodpovední sympatizanti s Ukrajinou. Otázka viny Ukrajiny sa prvýkrát objavila minulý rok, keď vyšetrovatelia nenašli žiadne dôkazy o priamej súvislosti medzi útokmi a ruskou vládou. Objavili sa totiž názory, že Ukrajina mohla byť motivovaná plynovody zneškodniť. S cieľom posilniť odhodlanie Západu pomôcť. Čoskoro sa tak podozrenia obrátili v neprospech Kyjeva,“ píše Washington Post. A podobne ako „cez kopírák“ ďalšie už spomínané americké a nemecké médiá.

Kto mlčí ten svedčí

Netreba byť politológom ani profesionálnym analytikom, aby ste odhalili pokus „odkloniť hľadáčik“ z americkej spravodajskej komunity. Tá sa snaží manipulovať s informačným povedomím dlho osvedčenými metódami.

Autori a priami páchatelia samozrejme nemohli „hrať mŕtveho chrobáka“, keď uznávaný investigatívny novinár Seymour Hersh poskytol viac ako presvedčivé dôkazy, že organizátormi aj páchateľmi boli zamestnanci špeciálnych jednotiek amerického námorníctva. S podporou pochádzajúcou z Nórska.

„Úniky informácií sú osvedčenými nástrojmi manipulácie, ku ktorým sa s obľubou uchyľujú naši nepriatelia. Washington a Londýn takto cielene vytvárajú im vyhovujúci príbeh,“ reagovala oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharovová.

Hľadanie zámienky?

Zdá sa ale, že americká spravodajská komunita naplánovala rozsiahlejšiu vlnu falošných správ. S účelom dosiahnuť oveľa viac, než len presunúť vinu za Severné prúdy na Kyjev.

„Je nepravdepodobné, že to povedie k okamžitej strate západnej podpory Ukrajiny vo vojne s Ruskom. Môže to však oslabiť nadšenie pre ďalšiu pomoc. Ak sa ukáže, že Ukrajina či jej agenti vykonali podobnú operáciu,“ rozvádza tému Washington Post.

Ak americkí vyšetrovatelia predsa len napokon „dospejú k takémuto záveru“, bude to ospravedlniteľná zámienka na zníženie pomoci. A dokonca aj na ukončenie vojny. Ak budú mať USA „takú potrebu“.

Preto Kyjev popiera účasť. Hoci by to Ukrajine v rámci propagandy dosť pomohlo. Američania jednoducho vymysleli na Kyjev „ďalší bič“.

Aký ušľachtilejší dôvod na zastavenie krviprelievania na Ukrajine by si Západ mohol priať? Nebude prekvapením, ak „dôveryhodné“ západné médiá čoskoro začnú kampaň v zmysle, „ako možno pomáhať vláde, ktorá vyhodí do vzduchu plynovody, ktoré Európa tak veľmi potrebuje? Vinou Ukrajiny zostala celá Európa bez tepla a elektriny!“

Na scénu vstupuje Berlín

A Washington Post aj ďalšie „piliere“ americkej žurnalistiky prichádzajú s ďalším dielom tejto telenovely.

„Závery zatiaľ nie sú ani zďaleka definitívne. Ukrajinská vláda kategoricky popiera akúkoľvek účasť. Ale bez ohľadu na jej vinu, má dobré dôvody na obavy. Obzvlášť dôležité je sledovať reakciu Berlína,“ upozorňuje Washington Post.

„Na začiatku vojny bola nemecká vláda závislá od ruského plynu. Zároveň bola kľúčovým európskym spojencom ukrajinskej vlády. Výbuchy ale stopli ruský plyn. Berlín hoci občas neochotne napriek tomu zvyšoval podporu Kyjevu. Dokonca prisľúbil tanky Leopard-2. Ak sa ukáže spojitosť Kyjeva so sabotážou, mohol by zmeniť názor,“ uvádza Washington Post.

Dve muchy jednou ranou

Preto nemecký kancelár Scholz tak náhlivo letel do Washingtonu. Kde za zatvorenými dverami rokoval s Bidenom. „Verejne neverejne“.

Zdá sa, že Nemci robia všetko, aby odolali americkému tlaku. Tiež, aby sa vyhli dodávkam tankov na Ukrajinu. Chcú zabrániť priamemu vojenskému konfliktu s Ruskom. Zdá sa, že Američania by im mohli vyjsť v ústrety. Presunuli by vinu za teroristický útok na Severné prúdy na Ukrajinu a vytvorili by zámienku pre Nemecko. To by mohlo „oprávnene“ odstúpiť z „ukrajinskej hry“.

Preto Washington Post Kyjevu ďalej „podkuruje“. „V posledných týždňoch ukrajinská vláda otvorenejšie priznala, že vedie vojenské operácie mimo svojich hraníc. Napríklad jednotka špeciálnych síl zverejnila zábery, na ktorých za zvukov dramatickej rockovej hudby dron zasahuje vojenskú strážnu vež v ruskej Brjanskej oblasti,“ prilieva olej do ohňa Washington Post.

S cynizmom im vlastným dávajú USA ukrajinským nacistom voľnú ruku útočiť na ruské ciele za hranicami Ukrajiny. Aby útoky mohli použiť ako „dôkaz“, že Kyjev spáchal aj teroristický čin, ktorý odstavil ruské plynovody.

USA: My nič, to všetko Kyjev

Takže z mediálneho obrazu v USA vyplýva, že Ukrajina zašla priďaleko. Že západné krajiny sa už dlho obávajú, že prekračuje červenú čiaru vo vzťahu k Rusku. Že USA preto odmietli dodať ukrajinskej armáde rakety HIMARS s dlhším doletom. A tlačili Kyjev, aby neútočil na Krym.

Washington Post jedným dychom dokonca s vážnosťou tvrdí, že jednou z početných sabotáží Ukrajincov v zahraničí bola i vražda Darie Duginovej.

Zdá sa, že kancelár Scholz letel do Washingtonu práve preto, aby poprosil „vrchnosť“ povoliť Nemecku odstúpiť od ukrajinských záležitostí. Spolu s poprednými americkými novinami „mienkotvorná“ nemecká tlač publikovala „úniky“ z amerických spravodajských služieb. Preto možno predpokladať, že Nemecko sa na tejto akcii aktívne podieľalo. S cieľom zvaliť vinu na Ukrajinu a „potrestať“ ju za „spáchaný zločin“ odmietnutím vojenskej pomoci.

A celé toto divadlo so „spravodajskými únikmi“ môže mať v konečnom dôsledku za následok postupné obmedzovanie americkej a európskej podpory Ukrajine.

Hodili už USA Ukrajinu cez palubu?

No a Washington Post na záver dáva celému príbehu tiež „šťavnatú pointu“: „Ak sa v súvislosti so sabotážou napokon potvrdí ukrajinská stopa, že týmto Kyjev ohrozil energetickú bezpečnosť spojenca a spôsobil vážnu ekologickú katastrofu, bude musieť čeliť oveľa vážnejším otázkam. Ako to len mohol dovoliť? Ešte horšie, ako o tom nemohol vedieť?“

Zdroj: Tsargrad

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.