Když se vědci vydali objevovat divy antarktického kontinentu, měli možnost prozkoumat řadu jeskyní, které se nacházejí pod zamrzlou krajinou v blízkosti hory Erebus. Tato stále aktivní sopka Antarktidy se nachází na ostrově Ross, kde byly nalezeny stopy zcela neznámé DNA.

[wp_ad_camp_1]

Antarktický kontinent se táhne přes ohromujících 14 milionů kilometrů čtverečních a kromě 2 procent celkové plochy je celý potažen ledovou pokrývkou o průměru přibližně 1,9 km.

Vzhledem k těmto podmínkám, je objev neznámých forem života zrovna v této nehostinné krajině pro mezinárodní vědeckou komunitu poněkud matoucí.

Týmu vědců, jenž zahrnoval zástupce hned několika zemí, se podařilo sekvenovat DNA organismů, které jsou vědě zcela neznámé. Tato forma života byla objevena v podzemních jeskyních nacházejících se v těsné blízkosti nejaktivnějšího vulkánu na světě, Mount Ereba, který se nachází na ostrově Ross v Antarktidě.
[wp_ad_camp_1]

Podle výzkumu Ceridwen Fraserové z Australské národní univerzity může další výzkum odhalit nové přírodní druhy, vzhledem k tomu, že na Antarktidě mohou rostliny a živočichové přežívat v podzemních jeskyních, kde teploty běžně šplhají až do výše 25 stupňů Celsia. „Výsledky této studie nám dávají podivuhodný pohled na to, co může žít pod ledovou skořápkou Antarktidy – mohlo by se jednat o nové druhy zvířat a rostlin,“ sdělila.

„Dalším krokem výzkumu je jít do terénu. Jedině tak zjistíme, jestli pod antarktickým ledem žijí komunity forem života.“

Kromě vhodné teploty vědci ujišťují, že v jeskynním systému Antarktidy existuje další zásadní faktor pro život živočichů a rostlin: „V některých jeskyních, díky tenkým vrstvám ledu, proniká světlo hlouběji.“ To by mohlo znamenat, že zde existují „celá společenství rostlin a živočichů, která jsou ukryta pod ledem a o kterých vůbec nic nevíme.“

[wp_ad_camp_1]

Výzkumníci tvrdí, že počet rostlin a organismů identifikovaných pomocí vzorků DNA je pravděpodobně jen malou částí celkové biologické komunity, která může obývat podzemní jeskyně antarktického kontinentu.

Odborníci poznamenávají, že navzdory skutečnosti, že v oblasti chápání antarktické biodiverzity došlo k velkému posunu, stále se ví velmi málo o formách života žijících v jeskyním systému ledové krajiny.

„Naše výsledky podtrhují důležitost detailního průzkumu těchto jeskynních systémů – navzdory politickým výzvám, které jsou s takovým úsilím spojeny. Díky němu teprve budeme schopni potvrdit přítomnost živých makrobiot.

[wp_ad_camp_1]

 

Překlad: raja, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.