Vědecký tým z Waleského musea a Leicesterské univerzity vysvětlil původ kamenů megalitického komplexu Stonehenge. Závěry průzkumu jsou zveřejněny v časopise Antiquity.

Odborníci znovu prostudovali práce geologa Herberta Thomase, který první přišel s hypotézou o tom, že kameny byly dopraveny z hor Preseli. Podle jeho teorie byly dopraveny člunem podél pobřeží.

[wp_ad_camp_2]

 

Vědci prověřili tuto teorii a pozměnili ji s pomocí rozboru vzorků odebraných v roce 1906, ještě před Thomasovým průzkumem, a dospěli k závěru, že kameny byly nejdřív sesunuty k řece Monnow pomocí tažných zvířat a pak přepraveny přes řeku Severn anebo dolů k Avonu.

Stonehenge je záhadná kamenná stavba v hrabství Wiltshire, jedna z nejslavnějších archeologických památek na světě. Na jeho výstavbu, jež byla zahájena přibližně v roce 2600 před naším letopočtem, byly použity pískovcové kvádry a modré kameny z diabasu, dost tvrdé vulkanické horniny, kterou dováželi zdaleka.

raja: Vědci nerozluštili vůbec nic. Podobné stavby kdysi lidé stavěli pomocí svých schopností. Dodnes existuje na Zemi místo, kde žijí lidé, kteří každý rok (v rámci tradice) kolektivní silou mysli umístí několika tunový balvan na vrchol skály a pak jej opět snesou dolů. Stejným způsobem vznikaly i starodávné pyramidy.

Zdroj: 1

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.