Vědci ze sibiřské federální univerzity v Krasnojarsku vyvinuli umělou půdu, která může být efektivně využita k obnově znehodnocené půdy, tedy k oživení, uvedla univerzitní tisková služba.

[wp_ad_camp_1]

Jedná se o horní úrodnou půdní vrstvu – biomat – která by mnohem jednodušeji a rychleji obnovila půdu postiženou různým znehodnocením, zvláště v severních oblastech, kde je obzvláště komplikovaná revitalizace, protože tyto oblasti jsou postiženy drsným klimatem a nachází se ve vzdálených, těžko dosažitelných oblastech.

Biomat je vyroben z přírodních vláken, která jsou nasycena speciálním roztokem udržujícím materiál dlouhodobě odolný. Na tomto základě vědci aplikují organické náplně, které obsahují biologicky aktivní a vázané přírodní látky.

V případě potřeby může být Biomat naplněný hydrogelem, který zvyšuje schopnost umělé půdy zadržovat vodu potřebnou pro mladé rostliny. Biomat se rozkládá během čtyř až pěti let a rozpadlé látky se změní v půdní humus, který rostliny využívají k růstu. Umělá půda se velmi podobá koberci, je lehká a může být prakticky umístěna kdekoliv.

Překlad: tereza. Zdroj: 1

[wp_ad_camp_1]

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.