Přirozená imunitní ochrana, která se rozvíjí po infekci SARS-CoV-2, nabízí podle rozsáhlé izraelské studie podstatně větší štít proti variantě Delta pandemického koronaviru než dvě dávky vakcíny Pfizer-BioNTech. Nově zveřejněná data ukazují, že u lidí, kteří kdysi prodělali infekci SARS-CoV-2, je mnohem nižší pravděpodobnost, že dostanou Deltu, objeví se u nich příznaky nebo budou hospitalizováni s vážným průběhem COVID-19. Studie ukazuje, že u dvojitě očkovaných osob byla šestkrát až třináctkrát vyšší pravděpodobnost nakažení než u neočkovaných osob, které byly dříve nakaženy koronavirem.

Výzkumníci také zjistili, že lidé, kteří měli dříve SARS-CoV-2, jsou více chráněni proti re-infekci než ti, kteří byli očkováni.

Nová studie (viz níže) by mohla informovat o tom, zda dříve infikovaní lidé potřebují dostat obě dávky vakcíny Pfizer-BioNTech nebo podobnou vakcínu mRNA od společnosti Moderna.

Očkovací nařízení nemusí nutně vyjmout ty, kteří infekci SARS-CoV-2 již měli, současné doporučení však je, aby byli plně očkováni, což představuje dvě dávky mRNA nebo jednu z vakcín na bázi adenoviru J&J.

Studie provedená v jedné z nejvíce očkujících zemí světa proti COVID-19, Izraeli, zkoumala lékařské záznamy desítek tisíc Izraelců a mapovala jejich infekce, symptomy a hospitalizace mezi 1. červnem a 14. srpnem tohoto roku, kdy v Izraeli převládala varianta Delta.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Je to zatím největší observační studie v reálném světě, která podle jejích představitelů porovnává přirozenou imunitu a imunitu vyvolanou vakcínou vůči SARS-CoV-2.

Masivní příval infekcí COVID-19 v Izraeli, jedné z nejvíce proočkovaných zemí na světě, není nic menšího než katastrofa. Izraelská vakcinační krize by měla být varováním pro zbytek světa.

Výzkum vyvolal údiv u Nussenzweiga a dalších vědců, kteří přezkoumali tiskovou předlohu výsledků na medRxiv. „Je to učebnicový příklad toho, jak je přirozená imunita opravdu lepší než očkování,” říká Charlotte Thalin, lékařka a imunologická pracovnice z Danderyd Hospital a Karolinska Institute, která zkoumá imunitní reakce na SARS-CoV-2.

„Pokud je mi známo, je to poprvé, co se to v souvislosti s COVID-19 skutečně prokázalo.” Studie ukazuje výhody přirozené imunity, ale „nebere v úvahu, co tento virus dělá s tělem, aby se do toho bodu dostalo,“ říká Marion Pepperová, imunoložka z Washingtonské univerzity v Seattlu.

Nová analýza se opírá o databázi Maccabi Healthcare Services, která zahrnuje asi 2,5 milionu Izraelců.

Studie vedená Talem Patalonem a Sivan Gazitovou z výzkumné a inovační složky systému KSM zjistila ve dvou analýzách, že nikdy nenakažení lidé, kteří byli očkováni v lednu a únoru, byli v červnu, v červenci a v první polovině srpna šestkrát až třináctkrát ohroženější nákazou než lidé, kteří naočkováni nebyli a kteří byli dříve nakaženi koronavirem.

V jedné analýze, srovnávající více než 32 tisíc lidí ve zdravotnictví, bylo riziko vzniku symptomatické COVID-19 27krát vyšší u očkovaných a riziko hospitalizace osmkrát vyšší.

„Nadále podceňujeme význam přirozené infekční imunity… zejména, když infekce je čerstvá,“ říká Eric Topol, lékař a vědec ze Scripps Research.

Nussenzweigova skupina zveřejnila údaje, které poukazují na fakt, že u lidí, kteří se zotavují z infekce SARS-CoV-2, postupuje vývoj rostoucího počtu a typů protilátek zaměřených na koronaviry po dobu až 1 roku.

Naproti tomu podle něj u dvakrát očkovaných lidí několik měsíců po druhé dávce přestává být pozorováno zvýšení „účinnosti nebo šíře celé škály paměťových protilátek“.

Je známo, že u mnoha infekčních onemocnění je přirozeně získaná imunita silnější než imunita vyvolaná ochrannou a často trvá celý život.

Nová studie mezitím vyvolala obavy ohledně účinnosti mRNA vakcín, což odhalilo, že vakcína od společnosti Pfizer je proti variantě Delta účinná pouze ze 42 %.

O čem úředníci nemluví je skutečnost, že jsou tu lidé, kteří byli plně očkováni proti COVID-19 a přesto se nakazili variantou delta, a kteří ještě přenáší infekci na neočkované lidi.

Podle světově proslulého vědce ze Stanfordovy univerzity prof. doktora Jayanty Bhattacharyi a špičkového ekonoma Donalda Boudreauxe je myšlenka vymýcení Covid nebezpečnou a nákladnou fantazií.

Přeložila jena | Zdroj: GGI

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.