Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Veľkokapacitná planéta schopná podpory života nájdená 111 svetelných rokov ďaleko od Zeme
Tím kanadských a európskych astronómov zistil, že veľmi vzdialená exoplaneta, známa ako K2-18b, by mohla byť rozšírená verzia Zeme, schopná udržať tekutú vodu. To znamená, že by mohla mať potenciál udržať a hostiť mimozemský život.
[wp_ad_camp_2]Nový výskum založený na údajoch získaných z európskeho južného observatória (ESO) bol uverejnený v odbornom recenzovanom časopise Astronomy & Astrophysics.
Astronómovia zistili, že potenciálne život podporujúca planéta, ktorá obieha okolo červenej trpaslíčej hviezdy K2-18, má aj susednú planétu nazvanú K2-18c, aj keď je pravdepodobne príliš horúca na to, aby bola obývateľná. Nachádza sa v súhvezdí leva, asi 111 svetelných rokov vzdialená od zeme, planéta Super-Earth bola prvýkrát objavená v roku 2015. Keďže planéta bola nájdená v rámci teoreticky určenej obyvateľnej zóny v planetárnej sústave trpasličej hviezdy, stala sa v kruhu výskumníkov hlavným kandidátom ako planéta, ktorá by teoreticky bola schopná podporiť a udržať život.
Univerzitný výskumník a líder štúdia univerzity v Montreale Ryan Cloutier povedal o zisteniach tímu, že „schopnosť merať hmotnosť a hustotu K2-18b bola obrovská, ale objaviť novú exoplanetu bolo veľkým šťastím a rovnako vzrušujúce.“
[wp_ad_camp_2]ALEX BOERSMA
Uskutočnenie štúdie bola možné vďaka údajom získaným z teleskopu ESO s dĺžkou 3,6 m na observatóriu La Silla v odľahlej oblasti Čile. Planetárny vyhľadávač – spektrograf (HARPS – High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher), ktorý je nainštalovaný na ďalekohľade, meria radiálne rýchlosti hviezd, ktoré sú ovplyvnené blízkymi planétami, s najvyššou presnosťou, ktorá umožňuje detekovať aj tie najmenšie planéty.
Okrem merania radiálnej rýchlosti zmeranej HARPS, taktiež umožnil výskumníkom vypočítať hmotnosť planét, a to im umožňuje merať ich objemovú hustotu a potom aj to, či sú plynné, skalné, či obsahujú vodu atď.
Ďalším krokom podľa Cloutier, bude preskúmať atmosféru na prítomnosť vody pomocou vesmírneho teleskopu James Webb. Očakáva sa, že teleskop NASA / ESA / CSA bude dokončený a vypustený za dva roky. Spoluautor štúdie René Doyon hovorí, že K2-18b bude hlavným kandidátom na atmosférické štúdie za pomoci teleskopu na vzdialených planétach, akonáhle bude on-line.
Samozrejme, skutočná misia na vzdialenej slnečnej sústave je zatiaľ mimo našich možností. Vedci odhadujú, že súčasná technológia umožňuje našej kozmickej lodi precestovať jeden svetelný rok za časový úsek 21 000 rokov. To znamená, že satelitnej alebo posádkovej misii, ktorá by cestovala na K2-18b, by trvalo viac ako 2,3 milióna rokov, než by sa tam dostala.
…..Pre zaujímavosť som preložila tento článok, pre tých, ktorý vedia ako v skutočnosti vyzerá naša Zem a ako absurdne pri tom toto všetko znie. Ako môžu merať hmotnosť planéty na vzdialenosť 111 svetelných rokov? Kedy im dojde, že sú to všetko nezmysli? Asi tak ako aj pri geocentrizme kedy mali svoje prešpekulované vzorčeky, do ktorých taktiež všetko zapadalo….
Preklad: anna, Zdroj: 1
[wp_ad_camp_2]
Kdesi jsem od vědců četla článek, ve kterém říkali, že teleskop (nebo čím vším oblohu pozorují) neumí vidět žádné planety, umí vidět pouze hvězdy. Protože vědci předpokládají, že tam planety „někde musí být“, tak vymysleli vzoreček, podle kterého si planety prostě „dopočítají“. Toto souhlasí s teorií černé hvězdy (žádné vzdálené planety uvnitř země nejsou, jsou vidět pouze „hvězdy“).
Vědci si to odůvodňovali tak, že planety nejsou vidět proto, že nesvítí. Hvězdy svítí a proto jsou vidět, planety nesvítí a proto vidět nejsou. (Planety sice nesvítí, ale jelikož by měly být kolem hvězd, tak by alespoň některé z nich v určitých úhlech měly být ozářené – vědci ale ještě neviděli – kromě Merkur, Venuše, Mars, Jupiter, Saturn atd. – ŽÁDNOU jinou planetu za pomoci těch jejich dalekohledů či jiných přístrojů). Nebo takto jsem to aspoň pochopila z toho jejich článku.