Až dosud bylo před veřejností utajeno, jak probíhalo jednání o jedné z nejkontroverznějších privatizací v české historii. Zásadní materiál z roku 2004 nyní předložil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který byl tehdy ministrem financí. Jde o naprosto ojedinělý případ, kdy si soud vyžádal a i získal zvukovou nahrávku z jednání vlády. Informovaly o tom Lidové noviny, které společně se soudem získaly nahrávku.

[wp_ad_camp_2]

23. března roku 2004 se řešila obří transakce, kdy stát prodával důlnímu podniku OKD menšinový podíl. Až dosud nebylo veřejnosti známo, jak jednání tehdy na vládě probíhalo. Velký posun v kauze však nastal poté, co Obvodní soud pro Prahu 2 začal zjišťovat, jestli se soudní znalec a dva exmanažeři Fondu národního majetku dopustili škody 5,7 miliardy korun, když připravili podklady pro tak nevýhodný prodej.

Obvodní soud si zažádal o zvukovou nahrávku z tehdejšího jednání vlády. V říjnu ji na svém jednání soud dokonce pustil. Z nahrávky je naprosto patrné, že ministři o nabídce společnosti Penta věděli. Ta za podíl státu nabízela o 850 milionů korun víc než Karbon Invest Zdeňka Bakaly, který přesto vyhrál. Mnozí navíc vyjádřili nad prodejem podílu společnosti Karbon Invest pochybnosti.

Poté, co se ministři o Pentě dozvěděli, bylo jednání poněkud vypjaté. Někteří se dokonce obávali i vězení. „Nechtěl bych skončit v teplákách,“ řekl například tehdejší ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD). Ten také poukazoval na skutečnost kolem bytů. „Kolegům, kteří nevědí, bych vysvětlil, že je tam cirka 40 tisíc bytů. Z toho jsou tři čtvrtiny bytů první kategorie, pokud mám správné informace od kolegů ze severní Moravy. Nevím, jestli se privatizovat budou, nebo nebudou,“ zmínil při jednání Dostál.

[wp_ad_camp_2]

I přes veškeré pochybnosti však tehdejší Špidlův kabinet prodej odsouhlasil. Kromě Pavla Dostála o prodeji Karbonu pochyboval i tehdejší ministr pro místní rozvoj Pavel Němec. Tehdejší ministr dopravy Milan Šimonovský pak požadoval rozhodnutí odložit.

Znalci české justice redakci lidovky.cz potvrdili, že jde o zcela ojedinělý moment, kdy si soud vyžádal a skutečně jako důkaz i získal zvukovou nahrávku z jednání vlády. Z ní jednoznačně plyne, že ministři věděli o nabídce společnosti Penta, která za podíl státu nabízela na jaře 2004 o 850 milionů více než Karbon Invest, a mnozí z nich pochybovali, že exkluzivní prodej Karbonu je správný.

Přesto podíl padl do rukou firmy, za níž stál Zdeněk Bakala, jak se později ukázalo. LN se zeptaly tehdejšího premiéra Vladimíra Špidly, ministra průmyslu Milana Urbana i Bohuslava Sobotky, proč podporovali prodej Karbonu, ačkoli měli k dispozici vyšší nabídku od Penty. Neodpověděli.

[wp_ad_camp_2]

Existuje alespoň vyjádření Sobotky ze zářijového jednání soudu, kam přišel jako svědek: „Po třinácti letech si na tuto situaci nevzpomínám. Pokud vláda jednou rozhodla o tom, že jedná exkluzivně, tak nevyžádaná nabídka je zkrátka nevyžádaná nabídka. Proto se jí říká nevyžádaná nabídka.“

Zdroj: 1, 2

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.