Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu naznačil, že veškerý národní vývoz energií a surovin by mohl být oceněn v rublech. Moskva již požadovala, aby se za vývoz plynu do nepřátelských zemí platilo v ruské měně.

Peskov byl dotázán na komentáře předsedy parlamentu Vjačeslava Volodina, který dříve během dne vyzval k stanovení cen veškerého ruského vývozu komodit v domácí měně.

„Je to myšlenka, na které by se rozhodně mělo pracovat,“ řekl mluvčí Kremlu.

Podle Peskova role amerického dolaru jako světové rezervní měny již utrpěla újmu a přechod na oceňování největšího ruského vývozu v rublech by byl „v našem zájmu i v zájmu našich partnerů“.

Minulý týden ruský prezident Vladimír Putin nařídil vládě, aby vytvořila potřebné nástroje k převedení všech plateb za ruský zemní plyn z „nepřátelských států“ na rubly od 31. března. Opatření se týká zemí, které na Rusko uvalily hospodářské sankce a zmrazily moskevské devizové rezervy.

V reakci na to Volodin v souvisejícím příspěvku na Telegramu uvedl: „Chcete-li plyn, najděte si rubly,“ a dodal: „Navíc by bylo správné – tam, kde je to pro naši zemi výhodné – rozšířit seznam exportních produktů oceňovaných v rublech o: hnojiva, obilí, potravinářský olej, uhlí, ropu, kovy, dřevo a další“.

Zdroj: rt.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.