Pentagon uvolnil záběry hlídkové lodi námořnictva USAm jak několikrát zahajuje střelbu proti íránské lodi sboru strážců islámské revoluce. Záměr byl, podle tvrzení námořnictva IRGC (íránských strážců revoluce), vyprovokovat a zastrašit.

[wp_ad_camp_1]

Zaměřte se na záběry v čase 0:43 až 0:50.

„Jak se íránské plavidlo přibližovalo, nereagovalo na opakované pokusy o navázání rádiové komunikace,“ sdělila Americkému námořnímu zpravodajskému institutu 5. flotila amerického námořnictva.

Námořnictvo IRGC uvedlo, že americký Thunderbolt „vystřelil do vzduchu dva varovné výstřely s cílem provokovat a zastrašit,“ tvrdí Press TV. „Loď IRGC nevěnovala žádnou pozornost ‘provokativnímu a neprofesionálnímu’ kroku ze strany amerického námořnictva a pokračovala ve své misi,“ dodává Press Tv.

[wp_ad_camp_1]

Setkání proběhlo v severní části Arabského zálivu kolem 10:20 hodin místního času.

Následujíc varovné výstřely „íránské plavidlo zastavilo svůj postup,“ sdělila v prohlášení 5. flotila.

5. flotila zdůraznila, že jednání íránské lodi „nebylo v souladu s mezinárodně uznávanými Pravidly pro zabránění srážkám na moři (COLREG), ‚pravidly plavby‘ ani s mezinárodně uznávanými námořními zvyky, což představuje riziko kolize.“

US Super Stallion
[wp_ad_camp_1]
Nebylo to poprvé, co se námořní síly USA a Íránu ocitly nebezpečně blízko konfliktu a pravděpodobně ani naposledy. V červnu íránské lasery mířily na americký vrtulník Superr Stallion poblíž Hormuzského průlivu. Max Abrahms z Rady pro zahraniční vztahy minulý týden sdělil Sputnik News, že „mezi Washingtonem a Teheránem lze předpokládat nárůst bilaterálního napětí“.

 

přeložila: raja a anna

zdroj: 1

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.