…..kam se podíváte, samý podvod. Je nutné brát média hlavního proudu a jejich pravdu za lež a údajné lži za pravdu….

00:05

 

VIDEO: USA roky zavádzali americkú verejnosť o vojne v Afganistane, píše mainstream

10.12.2019 | 09:51 Spojené štáty podľa denníka Washington Post vynaložili na vojnu v Afganistane takmer bilión dolárov.

Predstavitelia Spojených štátov roky vedome zavádzali americkú verejnosť o priebehu vojny v Afganistane pomocou prikrášlených vyhlásení a upravených štatistík, pričom skrývali dôkazy o tom, že konflikt už nie je možné vyhrať. S odvolaním sa na dokumenty vypracované Úradom osobitného hlavného inšpektora USA pre obnovu Afganistanu (SIGAR) s cieľom analyzovať príčiny neúspechov v Afganistane to v pondelok napísal denník Washington Post.

Medzi dokumentmi sa podľa denníka nachádza aj 2000 strán doposiaľ nepublikovaných rozhovorov s osobnosťami, ktoré zohrávali kľúčovú úlohu v americkom ťažení v Afganistane, vrátane generálov a diplomatov, ako aj humanitárnych pracovníkov a predstaviteľov afganskej vlády.

Washington Post v tejto súvislosti uviedol, že napriek snahe americkej vlády skryť identitu väčšiny respondentov a utajiť ich hodnotenie situácie v Afganistane sa mu po tri roky trvajúcom súdnom boji podarilo zverejniť kompletnú podobu dokumentu.

V rozhovoroch poskytlo viac ako 400 respondentov svoj kritický pohľad na to, prečo USA uviazli v tomto konflikte na takmer dve desaťročia. „Chýbalo nám elementárne porozumenie Afganistanu – nevedeli sme, čo robíme,“ vyhlásil v jednom z interview Douglas Lute, prezívaný „vojnový cár“, ktorý pôsobil ako hlavný koordinátor vojenskej stratégie v Iraku a Afganistane. „Čo tu chceme robiť? Nemali sme ani len najhmlistejšiu predstavu o tom, do čoho sa púšťame,“ dodal Lute.

Väčšina respondentov, predpokladajúc že ich vyhlásenia ostanú tajné, podľa denníka pripustila, že stratégia Washingtonu v Afganistane bola fatálnym spôsobom chybná aj napriek tomu, že Spojené štáty minuli enormnú sumu peňazí na to, aby premenili túto stredoázijskú krajinu na moderný štát.

Washington Post na margo vojnových nákladov USA v Afganistane pripomenul, že podľa výpočtov profesorky Nety Crawfordovej z americkej Brownovej univerzity minul Washington na tento účel od 934 do 978 miliárd dolárov (od 844 do 884 miliárd eur).

„Čo sme získali minutím tohto bilióna dolárov? Stálo to za ten bilión dolárov?,“ položil si v rozhovore so zamestnancami SIGAR otázku Jeffrey Eggers, bývalý príslušník elitných jednotiek Navy SEALs, ktorý tiež pôsobil ako poradca prezidentov Georgea Busha a Baracka Obamu. „Po zabití Usámu bin Ládina som povedal, že Ládin sa vo svojom podmorskom hrobe asi smeje, vedomý si toho, koľko peňazí sme v Afganistane minuli,“ povedal ďalej Eggers.

Niektorí z opýtaných v rozhovoroch taktiež neskrývane popisovali vytrvalú snahu Washingtonu o vedomé zavádzanie americkej verejnosti v otázkach vojny v Afganistane – vrátane skresľovania štatistických údajov.

„Každý ukazovateľ bol upravovaný takým spôsobom, že ponúkal najoptimistickejší možný obraz (situácie v Afganistane),“ povedal podľa zverejnených správ Bob Crowley, ktorý v rokoch 2013–14 pôsobil ako poradca Washingtonu pre protipovstalecké akcie. SIGAR bol vytvorený americkým Kongresom v roku 2008, aby vyšetroval plytvanie a podvody v tejto vojnovej zóne.

VIDEO – Tajná história vojny v Afganistane (dokument je v anglickej verzii):

Zdroj: spravy.pravda.sk

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.