Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Video: Ženy obsadily ústředí Nestlé v Brazílii a protestovaly proti privatizaci vody
V úterý ráno 20. 3. 2018 v São Lourenço v Brazílii obsadilo centrálu Nestlé asi 600 žen. Aktivistky z hnutí MST (Hnutí zemědělců bez vlastní půdy) protestovaly proti privatizaci vody a odsoudily poskytování vody mezinárodním korporacím, které jim de facto umožnil brazilský prezident Michel Temer. Aktivistky jsou znepokojené tím, co se v současné době odehrává na Mezinárodním vodním fóru v Brazílii.
[wp_ad_camp_2]„Představte si, že k uhašení žízně jste nuceni kupovat vodu v lahvích. To by nezvládl nikdo. Přesně o to jde firmám, které se setkaly na Mezinárodním vodním fóru,“ říká Maria Gomes de Oliveira z MST. „Vytvořit mezinárodní fórum pro marketing našich vodních zdrojů je velmi špatné. Nejsou tam, aby diskutovali o řízení čehokoliv, ale podnikají kroky k prodeji pozemků za cenu banánů,“ řekla.
V lednu letošního roku se sešel prezident Temer a šéf Nestlé Paul Bulcke, aby diskutovali o využívání vodních zdrojů v Guaraní. Zdroje vody se týkají čtyř zemí. Po vítězství konzervativců v Argentině a parlamentních převratech v Paraguayi a Brazílii mohla privatizaci vody zabránit jen Uruguay. „Čím hlouběji převrat probíhá, tím jasnější je vliv velkých hospodářských skupin na politiku a jejich zájem o využívání našeho přírodního bohatství,“ uvedla Oliveira.
A měla „recht“. Koncern Nestlé, který ovládá 10,5 % světového trhu s vodou, je v São Lourenço od roku 1994, kdy skoupil prameny vody a vodní park. Od roku 1997 místní obyvatelé protestovali proti využívání minerální vody, která se před privatizací využívala k léčení. Průtok se snížil, chuť vody se změnila a minerální soli se ztratily.
[wp_ad_camp_2]Satirické video německé televize dává rady, jak ušetřit vodu…
Voda se prodává pod dvěma jmény: São Lourenço a Pure Life. V letech 1999 a 2004 probíhala tato činnost bez státní licence a vláda Aécio Nevese (PSDB) licenci Nestlé nakonec darovala. Občanskoprávní žaloba proti společnosti Nestlé zjistila, že vyrobená voda nejenže otevřela zdroj vody tak, že vysušila zdroj magnézia, ale byla zcela ilegální. Nestlé z vody chemickým procesem odstranila veškeré minerály z kapaliny a poté do ní přidala minerální sůl, na kterou má svůj vlastní patent. Podle oficiálních údajů firma každoročně naplní 19 milionů litrů vody do lahví.
Jižní část Minas Gerais je také známá pěstováním kávy. Nestlé ovládá 22 % světových značek kávy. Mnohé z nich pocházejí z této oblasti. Konvenční plantáž, která vyžaduje velké množství pesticidů, každoročně zaměstnává tisíce nelegálních pracovníků. Na kávových plantážích neexistují žádné kontroly. Z plantáží, které vlastní Nestlé, museli být v roce 2015 zachráněni dva dospívající pracovníci. Jednomu bylo 14 let a dalšímu 15 let.
[wp_ad_camp_2]Ženy z hnutí MST si na akci také připomněly Marielu Francovu, která byla nedávno zavražděna v Riu de Janeiro, a požadovaly trest odpovědných osob. Po demonstraci v centrále Nestlé policie na ulici zastavila autobusy se ženami, zabavila jim klíče od devíti vozidel, zabránila jim fotografování a natáčení videí a sebrala jim mobilní telefony.
Zdroj: 1
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.