…..zemědělec zveřejnil jakým způsobem se dá vypěstovat biopotrava. Objevení pěstování zeleniny v kruzích, které si může každý zemědělec dovolit, pokud nechce trávit lidi chemií. Zajímavá výpověď farmáře, který Vám řekne tajemství velkého úspěchu….

07:54

V případě zájmu vyzkoušejte jeho návod i doma na zahrádkách v malém měřítku…..

Výpoveď Farmára – Celá 10 minútová reportáž úspešného 3 minútového zostrihu

[wp_ad_camp_1]

Revolučné organické pestovanie zeleniny Agrokruh – Ján Šlinský

Jan Slinsky Jun 2012

V júni 2012 sme využili pozvanie na farmu v Hrubom Šúre. Jej majiteľ Ján Šlinský nám objasnil, ako založiť podnik v systéme Agrokruh, ktorý zabezpečuje pestovanie organickej zeleniny za cenu konvenčnej – chemicky ošetrovanej. Podstatou Agrokruhu je vytvorenie kruhových polí s riadkom v tvare špirály, ktorý je obrábaný otočným ramenom na elektrický pohon. Na tento agrotechnický most je možné pripevniť rýľovací stroj, sejačku, hrobkovač, kombináciu rotačného kypriča a hrobkovacej radlice a pracovnú plošinu na ručne vykonávané práce. Medzi kruhovými poľami sa nachádzajú stabilizačné plochy na podporu biodiverzity a úkryty pre predátorov, ktorí sa živia hmyzom. Optimálna rozloha farmy podľa Šlinského je 2 ha, ktorú obhospodária dvaja ľudia. Viac takýchto malých fariem dobre rozkladá riziká, ktorým čelia veľkoplošné farmy.

Tento model je jednoducho reprodukovateľný. Jeho financovanie je založené na systéme komunitne podporovaného poľnohospodárstva, ktorý funguje tak, že záujemcovia o prednostný odber zeleniny zložia bezúročnú pôžičku 1000 eur so splatnosťou o 6 rokov. Z týchto prostriedkov poskytne farmár pôžičku ďalšiemu farmárovi, ktorý ručí majetkom svojej farmy. Odbyt teda obchádza hypermarkety a bankové financovanie. Momentálne dopyt niekoľkonásobne prevyšuje možnosti farmy. Zárukou kvality pre spotrebiteľa je priamy odber, komunikácia s pestovateľom a certifikát Agrokruhu. V rámci farmy v Hrubom Šúre plánujú rozvinúť aj aktivity v oblasti agroturistiky výstavbou školiaceho centra v spolupráci so združením ArTUR zameraného na propagáciu výstavby energeticky úsporných domov a využívanie prírodných materiálov v architektúre. V prípade bližšieho záujmu o tento projekt odporúčame prednášky a videoprezentácie nižšie.

Zdroj: Aktuality od Priatelia Zeme-CEPA máj-jún 2012


Zdroj: TEDx Bratislava

[wp_ad_camp_1]

Sám vojak v poli. Osobný portrét Jána Šlinského. (2013)


Autorka: Majka Chudikova, študentka Sokratovho inštitútu.
Pozrite aj veľký rozhovor študentov Sokratovho inštitútu s Jánom Šlinským.

Oficiálna stránka Agrokruhu

[wp_ad_camp_1]

Agrokruh na Facebooku
Podporte Agrokruh tu!

Ďalšie, články videá a odkazy (2011)


Zdroj: Zeitgeist Movement, Slovensko

Agrokruh (video) – rýľovací stroj, odstraňovanie buriny, plečkovanie

„Je najvyšší čas stať sa z dobyvateľov Zeme obyvateľmi Zeme.“

Pozrite aj
Ako si vypestovať revolúciu na vlastnom dvorku..
Ako si vypestovať jedlo v byte na open source základe

[wp_ad_camp_1]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.