Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že nikoliv přátelské země apelují na občany, aby si těsněji utáhli opasky a oblékali se tepleji, a Rusko obviňují z toho, že plní všechny své závazky v oblasti dodávek energií.

„Co se týče těch zemí, které činí nikoliv přátelské kroky ve vztahu k naší zemi a ekonomice, my o tom velmi dobře víme – oni apelují na své občany, aby si utáhli opasky, aby se oblékali tepleji. A jako důvod zhoršení jejich situace uvádějí sankce, které vůči nám uvalují. Velmi zvláštně to vypadá, o to víc, že my plníme všechny své závazky dodávek energií,“ uvedl Putin.

Putin uvedl, že USA lžou svým vlastním občanům, a kryjí se Ruskem.

„Dodávky ruské ropy, řekněme na americký trh nepřevyšují 3 procenta. To je zanedbatelná veličina.

A ceny u nich rostou. My s tím vůbec nic nemáme. A dokonce s tím vůbec nesouvisí ani zákaz dovážet ruskou ropu. Prostě se kryjí těmito rozhodnutími, aby opět obelhali své vlastní obyvatelstvo,“ uvedl Putin na jednání se členy vlády.

Ruský prezident uvedl, že ceny na energie na Západě rostou kvůli jejich vlastním chybám ve výpočtech.

„A ceny tam rostou, ne kvůli nám – je to výsledek jejich vlastních přepočtů, není potřeba to házet na nás,“ uvedl Putin.

USA teď chtějí podepisovat dohody na energetické zdroje s Íránem a Venezuelou, vůči kterým dříve

Amerika uvalovala nelegitimní sankce, uvedl Putin.

„Snaží se už za každou cenu domluvit s těmi zeměmi, na které dříve uvalovali nelegitimní sankce a omezení. I s Íránem jsou připraveni se usmířit, okamžitě podepsat všechny dokumenty. Také s Venezuelou. Vycestovali do Venezuely, aby se s nimi domluvili. Ale nebylo potřeba uvalovat nelegitimní sankce,“ uvedl dál Putin.

Rusko nehodlá zavírat svůj trh pro zahraniční partnery a je připraveno pracovat se všemi, kdo si to přeje.

„Mnohokrát jsme o tom mluvili. My sami se neplánujeme pro nikoho zavírat. Jsme otevření práci se všemi našimi partnery, zejména partnery, kteří si to sami přejí,“ řekl Putin.

Ruský prezident dále uvedl, že si je jistý, že sankce proti Rusku by pokračovaly i nadále, jako tomu bylo mnoho let předtím. Podle Putina byl sankční tlak na Rusko vždy, ale teď je komplexní. Rusko však překoná všechny problémy, ekonomika se přizpůsobí a země bude nezávislá.

Mnoho zemí se přizpůsobilo a přijímají všechna svá rozhodnutí s ohledem na názor svého suveréna, ale Rusko nemůže existovat v natolik ubohém a poníženém stavu, překoná všechny problémy, uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

„My si dobře uvědomujeme, že mnoho zemí se přizpůsobilo k životu s ohnutými zády a 20krát přijímají všechna rozhodnutí svého suveréna. Rusko v takovém stavu, ubohém stavu, poníženém stavu existovat nemůže. Dříve nebo později by se tohle muselo stát, stalo se to teď,“ uvedl Putin na jednání se členy vlády s tím, že díky vládě a ruským společnostem budou vyřešeny všechny problémy.

.
Zdroj: Sputnik CZ
.
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.