Elon Musk je presvedčený, že súčasný Západ je ešte stále lepší ako svet orwellovej dystopie „1984“.

Napriek stále rastúcemu dohľadu nad ľuďmi. Napriek smartfónom, notebookom, pokročilým televízorom, chladničkám či vysávačom, ktoré nás môžu sledovať priamo doma. Na ulici sa človek nevyhne monitoringu množstva videokamier. Stupeň nebezpečenstva človeka pre spoločnosť už určuje umelá inteligencia. A tento trend silnie.

Koncentračný tábor „planéta Zem“

Ako sa nazýva miesto, kde neexistujú zóny osobnej slobody? Koncentračný tábor. Svet sa pred našimi očami zmenil na jedno veľké „súostrovie gulag“. Elon Musk si je napriek tomu istý, že demokratické práva a slobody stále zostávajú.

História je veda o budúcnosti

Poďme sa pozrieť na staroveký Rím. Republikánsky Rím sa zmenil na cisársky Rím. Brutus a jeho kamaráti dobodali Caesara na smrť v mene ideálov demokracie. Ale pokrok sa nedá zastaviť. Octavian Augustus ešte sám seba nazýval prvým medzi rovnými. Ale už nasledujúci cisári zbytky republiky zlikvidovali nadobro.

Prečo Rím opustil demokraciu?

Keď sa akákoľvek republika zmení na „Babylon“, stane sa ríšou. Globalizácia, barbarizácia a babylonizácia Ríma zničili jeho demokraciu. Demokratické mechanizmy nefungujú v podmienkach prílevu barbarov a miešania kultúr i náboženstiev. Demokracia je dobrá s rovnorodou riadiacou triedou jedného ľudu s jednou vierou. Krajiny s pomiešanými národmi a národnosťami sa zvyknú ľahko rozkladať.

Rozdeľuj a panuj

Vráťme sa do našej doby, aby sme pochopili význam demokracie. Myšlienka oddelenia moci k nám prišla od starovekého Grécka a Ríma cez posolstvo pána Montesquieu. Túto myšlienku použila buržoázia.

„Rozdeľuj a panuj“ je univerzálna metóda, nielen prostriedok manipulácie. Buržoázia ju použila na riadenie krajín. Je zrejmé, že ak je vertikálna sila rozdelená a oslabená, potom skutočná sila patrí peňaženkám.

Demokracia je moc buržoázie „maskovaná“ ako moc ľudu

S mocnou strednou triedou, jednotou elity a jedným náboženstvom je zákulisná sila peňazí takmer neviditeľná. Forma dokonale ukrýva obsah.

Barbarizácia Západu

Teraz sa však na Západe začali procesy podobné barbarizácii starovekého Ríma. Afro a latino amerikanizácia USA. A islamizácia Európy. V takýchto podmienkach ide demokracii o prežitie. Jednoducho nefunguje. Politici sa stávajú priamymi bábkami. Moc vykonávajú špeciálni žoldnieri kapitálu. Churchill už nie je potrebný. Zbohom demokracia.

Odmietnutie demokracie je paradoxne znakom životaschopnosti Západu. Koniec demokracie nie je jeho úpadkom, ale podmienkou prežitia v podmienkach globalizácie, babylonizácie a barbarizácie.

Je pravda, že sám Západ sníval o konci histórie. Dočkal sa ale konca demokracie. Taký je život. A ten nezvykne byť dokonalý. Na okraji Západu, kde stále prežívajú ako tak „čisté národy“ ako napríklad v Poľsku, je ešte demokracia stále životaschopná. Dočasu.

Vráti sa ešte demokracia? Iste. Ale nie tak skoro. Potrebuje totiž jednotnú kultúru a ideologickú jednotu ľudí. A to je práca na mnoho storočí.

Bol Orwell v podstate optimista?

Pokiaľ ide o optimizmus Elona Muska. Treba počkať na ďalšie ťahy doterajších skutočných vládcov Západu. Teda predstaviteľov „hlbokého štátu“. V hre je totiž stále i možnosť, že Orwell bol vo svojich predpovediach v podstate optimista.

Zdroj: Ruská jar

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.